featured

İspanyol Milletvekilleri Dijital Euro Konusunda Ekip Kurmak İstiyor

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hızlandırma işlemleri için teklif sunan vekiller, Euro Bölgesi’nde dijital para biriminin uygulanmasını incelemek için bir grup oluşturulmasının uygun olacağını düşünüyor. Oluşturulacak çalışma grubu İspanyol Merkez Bankası tarafından da desteklenecek.

İspanyol Milletvekilleri Dijital Euro’yu Hızlandırmak İçin Öneride Bulundu

İspanya’da Sosyalist Parti’den bir grup vekilden dijital Euro çalışmalarında hızlanmak için çalışma grubu kurma teklifi geldi. İspanya Merkez Bankası, bu görevde bu merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çalışma grubuna yardımcı olması da bir diğer ana konu oldu.

Milletvekilleri teklifi sunmaları konusunda dört neden sunuyorlar: “ilki, bu yeni ödeme biçimlerini mümkün kılan dijitalleştirme tekniklerindeki gelişmeler. İkincisi, bir CBDC’nin kurulması, kripto para birimlerinin ve bankacılık sisteminden ayrılmış diğer ödeme yöntemlerinin kullanımını yavaşlatacaktır. Bu yöntemlerin kontrol edilmesi ve incelenmesi zordur”

Bahsedilen bir diğer neden, finansal katılımla ilgili olduğu metinde geçiyor. Teklif, bir merkez bankası dijital para biriminin, nüfusun doğrudan finansal ürünler elde etmesine yardımcı olan akıllı telefonların penetrasyonu ile finansal katılımı iyileştireceğini belirtiyor. Dördüncü neden, sağlık ve kamu maliyetleri nedenleriyle nakit paranın yakında ortadan kaybolmasından bahseder.

Ancak uzmanlar, İspanya’nın sadece İspanyol topraklarında dijital bir euro ihraç etmek için yasal yeterliliğe sahip olmayabileceğini savunuyor. Madrid Üniversitesi’nde Ticaret Hukuku profesörü olan Alfredo Muñoz bunu açıkladı. Ona göre:

“İspanya, dijital olsun ya da olmasın, avro ihracına karar verme yetkinliğinden yoksun. AB, üye devletlerin para politikasında “münhasır yetkiye” sahiptir”

Dijital Euro Hâlâ İnceleniyor

Bu İspanyol milletvekilleri tarafından sunulan teklif, dijital bir euronun hala incelenmekte olduğu düşünüldüğünde çelişkili görünüyor. ECB, bu tür elektronik para biriminin hala deneme aşamasında olduğunu açıkladı. Resmi dijital euro web sitesi, kurumun bu konuya bu yılın ortasına doğru karar vereceğini açıklıyor.

Bununla birlikte, diğer sesler konuyla ilgili daha spesifik bilgiler geliştirmiştir. Örneğin, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, dijital Euro’nun beş yıl içinde gelebileceğini belirtti. Görevin önemsiz olmadığı için doğru yapmaları gerektiğini vurguladı.

Bahamalar ve Çin gibi diğer ülkeler zaten kendi CBDC’lerini test ediyor ve aşamalandırıyor. Ancak İspanya, AB’nin bir parçası olarak Avrupa Merkez Bankası’nın kararını beklemek zorunda kalacak.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!