featured

İspanyol BBVA, İsviçre’de Bitcoin Hizmeti Verecek

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İsviçre’deki müşterilerine Bitcoin alım, satım ve saklama gibi hizmetler vermeye hazırlanan BBVA, bunu yaklaşık 6 aydır ülkede test ediyordu.

BBVA’nın Bitcoin Alım-Satım ve Saklama Hizmeti

BBVA’dan bugün yapılan açıklamada, “Bankanın İsviçre kolunda 21 Haziran’da tüm özel bankacılık müşterilerine bitcoin ticareti ve saklama hizmeti açacak” ifadelerini kullandı. Uluslararası banka bu hizmetini sunabilmek için uzun zamandır çalışıyordu ve sistemlerine entegre edebilmeye çalışıyordu. Bunu 6 ayın sonunda başaran kurum, artık müşterilerine yeni bir hizmeti sunmak için hazır. BBVA:

“Şu an için BBVA İsviçre’nin teklifi, diğer kripto para birimlerine genişletmek amacıyla bitcoin ticareti ve saklama hizmetlerini içeriyor. İşletme, bu tür yatırımlar hakkında tavsiyede bulunmayacaktır”

BBVA yaptığı açıklamaya ek olarak hizmetin yalnızca İsviçre’de olduğunu belirtti. Bankanın bu ayrıcalığı İsviçre’de vermesinin temel nedeni ülkenin kripto varlıklarının “net bir düzenlemesine ve yaygın olarak benimsenmesine” sahip olması olarak gösterildi.

İlerleyen Dönemlerde Dijital Varlık Ağı Genişleyecek

Bankadan yapılan açıklamada ilerleyen dönemlerde dijital varlık ağının genişleyeceği bilgisine yer verildi. Bankanın açıklamasının detayları şu şekilde:

“BBVA İsviçre’nin teklifinin en önemli özelliklerinden biri, bitcoin yönetim sisteminin, performansının diğer müşterilerin varlıkları, fonları veya yatırımları ile birlikte görüntülenebildiği, uygulamasına tamamen entegre edilmiş olmasıdır”

Banka, bu hizmetin “geleneksel ve dijital finansal varlıkların aynı yatırım portföyüne yatırılmasına ve birleştirilmesine izin verdiğini” belirterek, müşterilere “ticaret, hesap özetleri, vergi beyannameleri vb. söz konusu olduğunda basitlik açısından” yardımcı olduğunu da belirtti.

BBVA ayrıca, “Müşterinin kişiselleştirilmiş dijital cüzdanı aracılığıyla, bitcoinler, gecikme olmaksızın ve diğer dijital cüzdanları veya bağımsız brokerleri etkileyen likidite eksikliği olmaksızın, otomatik olarak euroya veya diğer herhangi bir geçerli para birimine veya tam tersi şekilde dönüştürülebilir” dedi.

BBVA İsviçre CEO’su Alfonso Gómez, “Bankacılık hizmetinin kalitesini, kripto varlıklarının acemi dünyasına getiriyoruz. Bu yenilikçi teklifle BBVA, blok zinciri teknolojisinin benimsenmesinde kendisini bir referans kurum olarak konumlandırıyor.” Gomez:

“Önümüzdeki aylarda dijital varlık ağını geliştirmeye ve genişletmeye devam edeceğiz.”

Dünya Üzerinde 79 Milyon Müşterisi Var

BBVA, İspanyol bankası olmasına rağmen dünyada birçok ülkede kurduğu ortaklıklar sayesinde milyonlarca müşteriye hitap ediyor. Mart sonunda grubun toplam aktifleri 719,7 milyar Euro, 25’ten fazla ülkede 79,8 milyon müşterisi, 122.021 çalışanı, 7.254 şubesi ve 30.747 ATM’si vardı. BBVA, Banco Santander’den sonra İspanya’nın en büyük ikinci bankası. Bitcoin hizmetini başlattığı İsviçre’deki varlığı ise yüzde 100 gruba ait.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!