NFT
featured

İranlı Bakan Kish Adası’nı Kripto Merkezi Olarak Önerdi

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Güney İran’da Basra Körfezi kıyılarında bulunan Kish, ülkenin serbest ticaret bölgelerinden birine ev sahipliği yapıyor. İran Bilgi ve İletişim Bakanı Muhammed Cevad Azari Jahromi, adaya yaptığı ziyarette konumu itibariyle kripto borsaları için merkez olabileceğini söyledi.

Kripto Borsaları İçin Altyapısı Var

Kish adasının kripto borsaları için gerekli altyapıya sahip olması bu anlamda bakanın söylemleri ile uyuşuyor. Böyle bir adım atılması halinde yetkililerin komşu ülkelerle görüşmeleri başlatması gerekiyor. Basra Körfezi adası, her yıl bir milyondan fazla ziyaretçisi olan bir turistik yer. Hükümet burayı aynı zamanda daha fazla insanı çekecek bir finansal ticaret bölgesi yapmayı planlıyor.

Adada bulunan enerji anakaraya gönderilemediği ve kullanıldığı için kripto borsaları buranın enerji altyapısından da yararlanabilir. Şu an kripto madencilerinin bu altyapıyı kullanmasına izin veriliyor. Financial Tribune’den bir rapora göre, adada birkaç maden çiftliği zaten çalışıyor.

Kripto Borsalarının Düzenlenmesi

İran’da kripto madenciliği için lisanslı izin alınmasına rağmen herhangi bir şekilde kripto para ticareti yapılmasına izin verilmiyor. Ancak birkaç istisna var. Nisan ayında İran Merkez Bankası, ülke içinde çıkarılan dijital varlıkların ithalat ödemeleri için kullanılabileceğine izin verdi.

İran’daki politika yapıcılar, kripto borsaları için düzenlemeleri oluşturmak için zaten çalışıyorlar ve ICT bakanından gelen teklif, tam da bu olayların ortasında gelmesi kripto dünyasının ilgisini çekti. Ancak dijital varlıkları düzenlemek basit bir iş değil ve hiçbir devlet organı bu konuda tam sorumluluk almak istemiyor. Siber Uzay Yüksek Konseyi, ülke dışında mayınlı kripto para birimi ile ilgili bazı endişeleri dile getirdi. Müdür yardımcısı şu sözlerle endişelerini ifade etti:

“Kimin kripto para geliştirdiği belli değil. Dijital para birimlerine yatırım yapanlar hakkında kesin bir bilgiye sahip değiliz. Bu nedenle, yatırımcıları paralarını dijital varlıklara yatırmaya teşvik etmiyoruz.”

Ayrıca “Kriptolar, sınırlı sayıda vakada ülkenin yaptırımları atlatmasına yardımcı olabilir” dedi ve merkez bankalarının bu yönde bir yaklaşım geliştirmesi gerektiğini vurguladı. İran Merkez Bankası, kripto ile ilgili düzenlemeleri açıklamak için acelesi olmadığını söyledi.

Kurum, bir yol haritası üzerinde Siber Uzay Yüksek Konseyi gibi diğer devlet kurumlarıyla işbirliği yapmayı planlıyor.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!