featured

İran’da Kripto Ticareti İçin Yasal Çerçeve Oluşturulacak

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İran’da geçtiğimiz günlerde enerji sarfiyatından dolayı yasaklanan madencilik faaliyetlerinden sonrasında ülkenin Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, kripto para ticareti ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Kripto Para Ticareti Yasallaşacak

İran’da henüz kripto paralar ile ilgili net bir yasal çerçeve bulunmuyor. Hasan Ruhani ise bu belirsizliğin ortadan kalkmasını istiyor. Kabinenin Salı günü yaptığı Ekonomik Koordinasyon Kurulu toplantısında, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ulusal çıkarları korumak ve korumak için kripto para birimi faaliyetlerini yasallaştırma gereğini vurguladı. Ruhani, İran’da kripto para birimleri ile ilgili teknik ve yasal tüm hazırlıkların bir an önce hazırlanması gerektiğine dikkat çekerken, çalışmaların büyük bir titizlikle sürdürülmesi gerektiğinin altını çizdi.

Kripto para ticaretinin büyük risk içerdiğini de dile getiren Cumhurbaşkanı Ruhani, profesyonelleşmenin önemine vurgu yaptı:

“Kripto para birimlerinin bu alandaki faaliyetlerini yasallaştırmak ve insanların sermayesini korumak için en kısa sürede bir çözüm düşünmeli ve gerekli yasaları ve talimatları ortaya koymalı ve iletmeliyiz.”

Ortak Çalışma Çağrısı

Kripto paraların yasal çerçevesi için bu alanın uzmanları ile ortak çalışmalar yürütülebileceğini de dile getiren Cumhurbaşkanı, “Sermaye piyasası alanındaki sorumlu kurumlar, kripto paralar ve onun kuralları, yasaları hakkında bilgi, eğitim ve kamuoyu bilinci alanında işbirliği yapmalıdır” dedi.

Hasan Ruhani, ülkede hala daha yasak olan kripto para madenciliği ile ilgili de konuştu. Ruhani, yaz sonuna kadar tüm kripto para madenciliğinde devam eden yasakların yaz sonuna kadar süreceğini söyledi ve “İletişim ve Bilgi Teknolojileri ve Enerji Bakanlıklarının bu merkezlere giden gücü kesmekten sorumlu olduğunu” açıkladı. Geçen ay, ülkenin enerji bakanlığı, ev elektriği ile kripto madenciliğinin yasal olmadığını ve bu nedenle ev madencilerinin keşfedilmeleri durumunda ağır para cezaları ödemek zorunda kalacağını açıkladı. Ülkedeki sıcak yaz aylarında artan iç elektrik tüketimi ihtiyaçlarını karşılamak için İran, geçtiğimiz günlerde Eylül ayına kadar ülke çapında kripto madenciliği yasağı koydu.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!