NFT
featured

İran’da Kripto Para Madenciliği Yasaklandı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ülkenin Cumhurbaşkanı Hassan Ruhani, çarşamba günü İran’ın bazı şehirlerinde enerji yoğunluğu kesintileri yaşandığını açıkladı. Sonuç olarak hükümet, sahip olduğu mevcut güç kaynağını yönetmek için adımlar atıyor ve şu an için Bitcoin madenciliğini durdurmaya karar verdi.

Yasak 22 Eylül’e Kadar Sürecek

Yetkililer, elektrik kesintisi için uzun süreli bir kuraklık ve doğal gaz sıkıntısı suçluyorlar. Duyuruya göre, yasak hemen başlıyor ve durumların iyileşmesi beklenen 22 Eylül’e kadar yürürlükte kalacak.

Geçtiğimiz birkaç ay boyunca, İran’ın başkenti Tahran da dahil olmak üzere birkaç büyük şehri birden fazla günlük elektrik kesintisiyle karşılaştı. Yetkililer ayrıca, güç sıkıntısının bir kısmını Bitcoin madenciliğini arttırmakla suçladılar.

Ek olarak, hükümet yetkilileri ülkedeki Bitcoin madencilik operasyonlarının çoğunun lisanssız veya yasadışı madencilerden geldiğini söylüyor.

Sonuç olarak, hükümet yasadışı Bitcoin madencilerine karşı bir kampanya başlattı. Güç tüketimi arttıkça yasal Bitcoin madencilerini de geçici olarak durdurdu.

Elektrik Kesintisi Tıbbi Tesisleri Olumsuz Etkiledi

Havaların ısınması ve COVID-19 evde kalma düzeni nedeniyle daha fazla insanın evde kalmasıyla ülkedeki elektrik tüketimi de arttı.

Elektrik kesintisi tıbbi tesisleri de etkiledi, bazıları COVID-19 aşılarını depolamak için gereken soğuk depolama tesislerini çalıştırmakta zorlanıyor. Ocak ayının başlarında, İran polisi tarafından yaklaşık 50.000 Bitcoin madencilik makinesine el konuldu. Polise göre, madenciler yasadışı olarak sübvansiyonlu elektrik kullanıyorlardı.

Devlet destekli oranlar, düşük enerji tüketim oranlarına sahip bazı sektörler içindi. Ancak madenciler, aynı sübvansiyonlu oranda saatte 95 megavat tüketiyordu.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!