featured

İngiltere’de Kripto Paraya İlgi Arttı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

FCA tarafından açıklanan verilere göre İngilizler kripto varlık edinmeye devam ediyor. Nüfusun yaklaşık yüzde 4,4’ü kripto para sahibi oldu.

2 Milyondan Fazla Kişide Kripto Para Var

İngiltere’nin nüfusunun küçük bir bölümü gibi görünen 4,4’lük kesim aslında hızlı bir yükselişin de habercisi konumunda. 2020 yılında 1,9 milyon olan kripto para sahibi sayısı, bu yılın ilk çeyreğinde 2,3 milyona çıktı. Finansal Davranış Kurumu (FCA) tarafından yapılan araştırmaya göre 2020 yılında kripto parayı duyanların oranı yüzde 73 iken, bu yıl yüzde 78’e yükseldi. Araştırma sonucuna göre nüfusun çoğunluğunun kripto varlıklardan haberi var.

Aynı araştırmada kripto paraların kumar olup olmadığı sorusuna da yanıt veren İngilizlerin oranında düşüş yaşandı. Kripto parayı kumar olarak görenlerin oranı geçen yıl yüzde 47 iken bu yıl yüzde 38’e indi. Bu da ülkede kripto paraya olan güvenin arttığına işaret ediyor. İngilizler ana akım yatırım araçlarına ek olarak kripto varlıklardan da kazanç sağlayabileceğini düşünüyor.

Kripto Para Bulundurma Ortalaması 300 GBP

FCA’in paylaştığı bir diğer bilgi ise İngiliz halkının ortalama ne kadarlık kripto paraya sahip olduğu idi. Yapılan araştırmaya göre İngilizlerin ortalama 300 GBP’lik yatırımları söz konusu oldu. Ancak bu oran geçen yıl 260 GBP olarak tespit edilmişti. Orandaki yükselişin kripto para sahibinin artışına bağlamak tek başına yeterli değil. Yıl içerisinde daha fazla kripto paraya sahip olma isteği de bu konuda etkin rol oynuyor.

FCA’in sitesinde kripto paralara karşı uyarıların yer alması da çok fazla etkili değil. Kripto para birimlerini duyanların sadece yüzde 10’u FCA’in web sitesindeki tüketici uyarılarının farkında ve bunların yüzde 43’ü kripto satın almaktan vazgeçtiklerini söyledi.

Konu ile ilgili açıklama yapan FCA Tüketiciler ve Rekabet İcra Direktörü Sheldon Mills şunları söyledi: “Araştırma, İngiltere müşterileri arasında kripto varlıklara artan ilginin altını çiziyor. Pazar büyümeye devam etti ve fiyatlar yükseldikçe bazı yatırımcılar bundan faydalandı. Ancak, bu ürünler büyük ölçüde düzenlemeye tabi olmadığı için, bir şeyler ters giderse FSCS’ye veya Finansal Ombudsman Hizmetine erişimlerinin olası olmadığını müşterilerin anlaması önemli. Tüketiciler bu tür ürünlere yatırım yaparsa, tüm paralarını kaybetmeye hazır olmalılar”

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!