featured

İngiltere’de Bir Banka Kripto Borsalarına Fon Transferini Askıya Aldı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Birleşik Krallık’ta faaliyette olan Starling Bank, kripto borsalarına fon transferini geçici olarak askıya aldığını duyurdu.

Kripto Borsalarına Transferler Durdu

İngiltere’de artan mali suçlardan sonra alınan bu karar, Hindistan’da alınan karar ile de örtüşüyor. Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Hindistan Merkez Bankası da bu tür bir karar almıştı. Bu yolla kripto para borsalarına olan transferler iptal ediliyor. Alınan bu önlem ile mali suçların bir kısmının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Bu anlamda en son gelişme de İngiltere’nin Barclays, Monzo ve Starling gibi büyük bankacılık kurumlarından geldi. Bankalar, kullanıcılarının SwissBorg ve Binance gibi kripto borsalarına para aktarmalarını kısıtladı. The Telegraph’a konuşan bir Starling Bank sözcüsü şunları söyledi:

“Bu, müşterileri korumak için aldığımız geçici bir önlem. Bu sadece Starling’in değil tüm bankaların sorunu. Bunun bazı müşteriler için neden olduğu rahatsızlıktan dolayı özür dileriz; Özellikle kripto borsalarına yapılan ödemeler için ek kontroller başlattığımız için bu önlemi tersine çevireceğiz.”

Banka sözcüsü bu durumun geçici olduğunu da ekledi. Kripto para borsalarına 23 Haziran itibari ile yeniden akış sağlanacak. Bu tarihten sonra yeniden transfer yapılabilecek.

Ülkede Kripto Dolandırıcılığı Kontrol Altına Alınmaya Çalışılıyor

Kripto para dolandırıcılığı son dönemlerde ülkenin başına dert olmaya başladı. İngiltere’de bulunan düzenleyiciler de buna gizli yöntemlerle önlem almaya çalışıyorlar. Sadece geçtiğimiz Birleşik Krallık sınırları içerisinde kripto dolandırıcılığından 60 milyon sterlin kaybedildi. Bu yılın başlarında, İngiltere’nin en üst düzey düzenleyici Mali Davranış Otoritesi (FCA), yatırımcıları kripto dolandırıcılığı konusunda uyardı. Düzenleyici şunları söyledi:

“FCA, bazı firmaların yüksek getiri vaat eden kripto varlıklarına yatırım veya borç verme veya kripto varlıklarına bağlı yatırımlar sunduğunun farkında. Kripto varlıklara veya bunlarla bağlantılı yatırımlara ve kredilere yatırım yapmak, genellikle yatırımcıların parasıyla çok yüksek riskler almayı içerir. Tüketiciler bu tür ürünlere yatırım yaparsa, tüm paralarını kaybetmeye hazır olmalılar.”

FCA ayrıca kripto sektöründeki çok sayıda firmanın KYC ve AML yasalarını uygulamada başarısız olduğu konusunda uyardı. İngiliz bankası Natwest, müşterilerinin bu tür kripto dolandırıcılık planlarına kurban gitmesini önlemek için kısa süre önce mobil uygulama kullanıcıları için dolandırıcılık uyarıları göndermeye başladı.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!