featured

İki Rus Bankasından Sert Bitcoin Yorumu

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rusya’nın önde gelen bankalarından olan Sberbank ile VTB Bank’ın CEO’ları katıldıkları canlı yayında Bitcoin ve kripto paralar hakkında açıklama yaptılar. Banka yetkilileri bitcoin’in sahte olduğunu söylediler.

Hisse Senetleri Daha Az Riskli

Rusya’nın en büyük iki bankası olan Sberbank ve VTB, CEO’ları kripto paranın çok riskli olduğunu düşünüyorlar. Bu konuda hizmet vermeye yanaşmayan CEO’lar ayrıca bu varlıkların sahte olduğunu da düşünüyorlar. Bu sözler kripto para dünyasında adeta şok etkisi yarattı.

Sberbank’ın CEO’su Herman Gref, Bitcoin gibi kripto varlıkları hisse senetlerinin yanında çok riskli kaldığını söyledi. En riskli yatırım türü diye tanımlayan banka yetkilisi, düşük riski olmasına rağmen az riski olması dolayısıyla yatırımcıların banka mevduatlarına yönelmeleri gerektiğini söyledi. Gref sözlerine şöyle devam etti:

“Banka mevduatı kesinlikle en güvenilir yatırım aracıdır. %100 güvenilirlik ama ne yazık ki çok yüksek karlılık değil.”

“Kripto Sahte Paradan Başka Bir Şey Değil”

Rusya Federasyonu’nun ikinci büyük bankası konumunda olan VTB’nin CEO’su Andrey Kostin ise kripto paralar ve özellikle Bitcoin konusunda oldukça sert açıklamalar yaptı. Kostin’e göre kripto varlıklar sahte para olarak değerlendirilmeli. Bugün Bloomberg’e konuşan Kostin şu ifadeleri kullandı:

“Bitcoin’i sevmiyoruz. Sahte para kazanmak gibi olduğunu düşünüyoruz. Birileri bir yerde oturuyor ve Orta Çağ’da olduğu gibi madencilik yapıyor ve sonra onları kullanıyor.”

Kostin, merkez bankası dijital para birimlerinin kriptonun yerini alacağına olan güvenini dile getirerek, özel bankaların başlangıçta para üzerindeki tüm gücü Rusya Merkez Bankası’na verme konusunda “biraz endişeli” olduğunu belirtti.

“Bankalar, merkez bankasının işlerini elinden alacağı konusunda biraz endişeliydi, ancak bence kripto para birimi bir merkez bankası tarafından kontrol edilip ihraç edilirken müşterilerin bankalarda kalacağı çözümü bulduk” dedi. Rusya hükümeti – kendisi kripto para birimlerinin büyük bir savunucusu değil – hem Sberbank hem de VTB’de büyük kontrol hisselerine sahip olduğundan, yukarıda bahsedilen CEO’ların özel dijital para birimlerini desteklememesi belki de şaşırtıcı değil.

Dün, özel dijital banka Tinkoff’un CEO’su Oliver Hughes, müşterilerin talebine rağmen Rusya Merkez Bankası’nın kripto hizmetleri başlatmasına izin vermeyeceğini açıkladı.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!