featured

HSBC’ye Göre Çin’in Kripto Hamlesi Yeni Değil

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

FX araştırma başkanı Paul Mackel, yaptığı açıklamada, ülkenin kripto para birimlerine her zaman güçlü bir düzenleyici çerçeve koyduğunu belirtti. Mackel bu bilgisini de 2017 yılındaki Çin kripto borsalarına yönelik adımlarına dayandırıyor. Çin’in Eylül 2017’de yerel kripto borsalarının ülkede faaliyet göstermesinin yasaklanacağını açıkladığında benzer bir yasağı uyguladığını açıkladı.

Yasak, Dijital Yuan’ın Yönünü Belirleyebilir

Çin Başbakan Yardımcısı Liu He, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, bitcoin’in düzenlenmeye ihtiyacı olduğunu ve bu nedenle bir hareket gelebileceğini söylemişti. Ardından bu yasaklama hareketinin gelmesi beklenen bir hareket olduğunu gösteriyor. Yapılan bu yasaklama hareketi ile birlikte bitcoin’in bir süredir süren düşüşüne denk gelmesi de ilgi çekici bir detay olarak kaldı.

Bazı finans uzmanları, Çin’in bu tür bir yasak için yatırımcılar için mali açıdan riskli olmaktan başka farklı bir nedeni olabileceğini düşünüyor. Çin’in CBDC’nin lansmanının yönünü belirleyebileceğini ve Bitcoin ve diğer kripto varlıklarının doğrudan rakipler olabileceğini söylediler. Ancak Mackel, merkezi olmayan yayınlanan dijital varlıklar ile Çin’in CBDC’si arasında herhangi bir çelişki olmadığını belirterek iddiaya karşı çıktı. Diğer analistler, Çin’deki durumun yakında düzenleme açısından dünyanın geri kalanına aktarılacağına inanıyor.

Kripto’nun Merkezi Olmayan Gücünü Sınırlamak

Hargreaves Lansdown’da kıdemli piyasa analisti Susannah Streeter’a göre, Çin’in duruşu, dünya hükümetinin kripto para birimlerinin ademi merkeziyetçi doğasını sınırlamaya çalıştığına dair açık bir uyarı. ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, kripto varlıklarının finansal istikrar için yüksek bir risk oluşturduğuna işaret ederek düşünceyi yineledi. Böyle bir durumu önlemek için daha sıkı bir düzenlemeye ihtiyaç olduğunu öne sürdü.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!