featured

Hint Kripto Borsasına Kara Para Aklama Suçları Üzerine Soruşturma Açıldı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ülkede ekonomik yolsuzlukları tespit eden İcra Müdürlüğü (ED)’nün Wazirx kripto borsasının 38 milyon dolar tutarındaki kripto işlemleri üzerinde göstermelik işlem yapıldığı konusunda suçladığı iddia edildi.  

ED, kripto borsasına kara para aklama yasalarını ihlal ettiği için 1999 Döviz Yönetimi Yasası (FEMA) kapsamında bildirimde bulunulduğunu söyledi. Bildirim, Çin’in sahip olduğu “yasadışı” bir çevrimiçi bahis uygulamasına yönelik devam eden başka bir soruşturmayla bağlantılıydı.

Tether’ler Binance Cüzdanlarına Aktarıldı

ED tarafından yapılan açıklamada oldukça ilginç ifadelere yer verildi. Çin vatandaşlarının 7 milyon doların üzerinde Hint para birimini stablecoin Tether’e çevirdiğini ve daha sonra bunu Binance borsa cüzdanlarına aktardığını iddia etti.

Soruşturma ajansı ayrıca, söz konusu dönemde kullanıcıların Binance hesaplarından Wazirx cüzdanında 880 crore (12 milyon dolar) aldığını ve Binance hesaplarına 1.400 crores (19.18 milyon dolar) değerinde kripto varlık gönderdiğini iddia etti.

“Bu işlemlerin hiçbiri herhangi bir denetim/soruşturma için blok zincirinde mevcut değil.”

WazirX, Hindistan’ın en büyük kripto para borsaları arasında yer alıyor. Dolayısıyla bu haber kripto para piyasasında şaşkınlığa neden oldu. Ayrıca ülke neredeyse kripto paraları yeniden yasaklıyordu, fakat daha sonra farklı bir yol bulundu ve bu işlemden vazgeçildi. WazirX, 2019 yılının sonlarında Binance tarafından satın alındı.

ED, WazirX’in Gerekli AML Önlemlerini Uygulamadığını Söyledi

Hindistan’da henüz kripto para borsalarını düzenleyecek bir kanun bulunmuyor. Bunun üzerine çalışan kurumlar hızlı bir şekilde sonuca ulaşmaya çalışıyor. Kripto para borsaları bu nedenle gerekli düzenlemeleri kendisi yapıyor. Kripto borsalarının katı KYC düzenlemeleriyle birlikte gerekli kara para aklama karşıtı yönergeleri uygulaması gerekiyor, ancak ED, Wazirx’in temelleri takip etmediğini iddia etti. ED tarafından yapılan açıklamada

“WazirX, temel zorunlu Kara Para Aklamayla Mücadele (AML) ve Terörizmin Finansmanıyla Mücadele (CFT) önlem normlarını ve FEMA yönergelerini açıkça ihlal eden gerekli belgeleri toplamaz” ifadelerine yer verildi ve yetkililer daha sonra şunları ekledi.

“WazirX müşterilerinin, konumu ve uyruğu ne olursa olsun, herhangi bir uygun belge olmaksızın ‘değerli’ kripto para birimlerini herhangi bir kişiye transfer edebildikleri ve bu da onu kara para aklama / diğer yasadışı faaliyetler arayan kullanıcılar için bir sığınak haline getirdiği tespit edildi.”

AML ve CFT yönergelerine uymamakla ilgili ciddi suçlamaların yanı sıra gösteri nedeni bildirimi, ülkedeki olumlu düzenlemelerin durumunu zayıflatabilir.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!