Bitcoin Fiyatı
Bitcoin Fiyatı

Haftanın öne çıkan kripto haberleri

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

7-11 Mart tarihleri arasında kripto para sektöründe öne çıkan kripto haberleri sizler için hazırladık.Haftanın kripto başlıkları sizlerle.

Bitcoin (BTC) fiyatı hafta içinde yaklaşık 37.000 – 43.000 dolar arasındaki seviyelerde oynamalar yaptı. BTC, 7 Mart Pazartesi sabah saatlerinde 38 bin dolar seviyesinde işlem görürken, hafta içinin son günü 11 Mart Cuma akşamında ise borsalarda yaklaşık 39 bin dolar seviyesinde işlem görüyordu.

CoinMarketCap verilerine göre yazının yazıldığı esnada kripto para piyasasının toplam değeri yaklaşık 1,741 trilyon dolar, Bitcoin’in piyasa hakimiyet oranı da yüzde 42,5 olarak hesaplandı.

Ethereum (ETH) fiyatı ise haftayı 2.400 dolar ile 2.800 dolar seviyeleri arasında geçirdi.

İşte 7 Mart Pazartesi ile 11 Mart Cuma tarihleri arasında kripto para dünyasında öne çıkan haberlerin kısa özetleri:

Kurumsal yatırımcılar döndü: Kripto fonlarına en büyük haftalık giriş!

Kripto para yatırım fonlarına girişler geçen hafta ciddi derecede bir yükseliş gösterdi. Jeopolitik belirsizliğe ve merkez bankalarının parasal sıkılaştırmaya yönelik uygulamalara rağmen yatırımcılar, dijital varlık alımlarını artırıyor.

CoinShares’den alınan verilere göre 6 Mart’ta sona eren haftada dijital varlık yatırım ürünlerine 127 milyon dolar değerinde kümülatif giriş gerçekleşti. CoinShares temsilcisi Cointelegraph’a yaptığı açıklamada bu rakamın, 12 Aralık 2021’den beri kaydedilen en yüksek haftalık giriş olduğunu belirtti. Bu rakam, önceki hafta kaydedilen 36 milyon dolarlık girişten de önemli ölçüde yüksekti.

Çin polisi şarj istasyonuna gizlenen kripto madenciliği tesisine baskın düzenledi

Çin Guangdong Eyaleti Kalkınma ve Reform Komisyonu, iddiaya göre bir elektrikli araç şarj istasyonunda illegal faaliyet gösteren kripto madencilik tesisine baskın düzenledi.

Yerel haber kaynaklarına göre gizli kripto madencilik tesisi, kolluk kuvvetlerinin bölgede tüm madencilik faaliyetlerine yaptırım uygulamak ve ortadan kaldırmak amacıyla düzenli olarak denetimlerde bulunduğu Guangzhou şehrinde tespit edildi.

Söz konusu madencilik tesisi, değeri yaklaşık 8 milyon dolara den geldiği tahmin edilen 190’dan fazla kripto madenciliği donanımı kullanıyordu ve yetkililer bunların tümüne el koydu. Çinli yetkililer madencilik faaliyetlerinin, enerji tüketimi yüksek olmasına rağmen faaliyet gösterdikleri şarj istasyonunun da oldukça yüksek enerji tüketmesi sayesinde gizli kaldıklarını açıkladı.

Bitcoin işlem ücretleri 8 aydır düşük kalmayı sürdürüyor

Arcane Research’ün yayımladığı yeni rapora göre Bitcoin (BTC) işlem ücretleri Temmuz 2021’den bu yana düşük seviyelerini korudu ve artacak gibi de gözükmüyor.

Ancak işlem ücretinde geçen hafta küçük bir yükselme görüldü. Bu yükseliş, mempool’da yoğunluk oluşması nedeniyle yaşandı ve günlük ortalama işlem ücreti 691 bin dolara ulaştı. Bu rakam, bir önceki salı gününe kıyasla yaklaşık iki kat artışa denk geliyor.

Yine de bu ikiye katlanma, işlem ücretlerinin düşük bir aralıkta kalması nedeniyle ciddi sonuçlar doğurmuyor.

Joe Biden kripto kararnamesini imzaladı

ABD Başkanı Joe Biden, uzun zamandır beklenen dijital varlıklarla ilgili başkanlık kararnamesini 9 Mart’ta imzaladı. Kararnamenin sektörde yasal kısıtlama olarak yankı bulacağına dair endişeler olsa da kararnamenin dili, sektörün lehine gibi gözüküyor ve temelde çeşitli kuruluşların birleşik bir ulusal politika oluşturma çabalarında koordine ve konsolide olmalarına odaklanıyor.

Kararname, federal hükümetin dijital varlık ekosistemine müdahil olacağı altı önemli alandan bahsediyor: Tüketici ve yatırımcının korunması, mali istikrar, finansal katılım, sorumlu inovasyon, ABD’nin küresel finansal liderliği ve illegal finansal faaliyetler mücadele.

Ethereum Gas ücretleri Ağustos 2021’den bu yana en düşük seviyesinde

Ethereum (ETH) blockchain üzerindeki Gas ücretleri, ağustos ayından beri en düşük seviyelerine geriledi.

CryptoRank Platform’un paylaştığı Coinmetrics verilerine göre 9 Mart itibarıyla Ethereum işlemlerinin yedi günlük hareketli ortalaması 11,14 dolar seviyesinde bulunuyor. Bu miktar, Gas ücretleri en son 55 dolara kadar yükselmeden önce geçen yılın ortasında kaydedilmişti.

ARAŞTIRMA: Servetini kendi kazananların kriptoya yatırım yapması daha olası

Yapılan yeni bir araştırmaya göre servetini kendi kazanan kişiler, miras alanlara kıyasla Bitcoin (BTC) gibi kripto paralara daha fazla yatırım yapma eğiliminde.

Araştırma girişimi Wealth-X, dünya çapındaki varlıklı kişilerin yaptıkları kripto yatırımlarının özellikleri hakkında yeni bir rapor yayımladı.

Rapor, kripto sektörüne profesyonel olarak girenler ve genel bir ilgi gösterenler de dahil, 5 milyon dolar ve üzeri servete sahip olan kişileri kapsıyor.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!