featured

Haftalık Bitcoin – Altın – Dolar Değerlendirmesi

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Haftalık 7-13 Mart tarihleri arasında hangi yatırım daha akıllıca bir hamle oldu. Bitcoin mi, altın mı, dolar mı?

Yatırımcıların yanı sıra vatandaşların da takip ettiği altın, Bitcoin ve döviz fiyatları, her zamanki gibi gündemdekini yerini korumaya devam ediyor. Özellikle de döviz kurunda görülen artış, insanları yatırım araçlarına doğru yönlendiriyor. “Bitcoin yılın ilk aylarında bir ralli yapacak mı? Altın yükselecek mi düşecek mi? Dolardaki bu oynaklık ne zaman duracak?” gibi sorular ise en çok arananlar listesinde yer alıyor.

7-13 Mart tarihleri arasında altın ve dolar fiyatlarındaki değişimi masaya yatırıyor, Bitcoin piyasasındaki hareketleri bu varlıklarla kıyaslıyoruz. Yazıda yer alan tüm sayılar, yazının yazıldığı andaki değerlerdir.

Altın değerlendirmesi

Ticari alandaki kullanım geçmişi MÖ. 500’lü yıllara dayanan Altın, uzun zamandır yatırımcıların güvenli limanı olma özelliğini koruyor. Altın fiyatı haftanın ilk günü 7 Mart Pazartesi’de 900 TL seviyelerine indi ve bir sonraki gün 960 seviyelerine yükselerek haftalık en yüksek değerini kaydetti.

Geçtiğimiz yıl 20 Aralık tarihinde 1100 TL seviyesini aşan Altın, yatırımcılara en fazla kazandıran yatırım araçlarından birini oluşturuyordu ancak izleyen günlerde çok büyük bir düşüşle dip seviye olan 220 TL seviyelerine fitil bırakarak tepeden alan yatırımcıları zor durumda bıraktı. Sonraki günlerde tekrardan toparlanan Altın, 2021’in son gününde tekrar 900 TL bandını test ederek yükselişine devam etmişti. Altın, geçtiğimiz hafta ise piyasalarda 900 – 970 TL seviyelerinde işlem gördü.

7 Mart Pazartesi’den 13 Mart Cuma günü piyasaların kapandığı saate kadar Altın, Türk lirası karşısında yaklaşık yüzde 3,48 değer kazandı.

Dolar değerlendirmesi

Dolar, geçtiğimiz yıl ilk defa 10 liranın üstüne çıktığı 17 Kasım tarihinden bu yana iki hanede kalmaya devam ediyor. Dolar, önceki ayların aksine, 2022’nin başından beri pek oynak olmayan ve 13 TL seviyelerinde seyreden bir fiyat grafiğine sahip. Birçok yatırımcı, oynak olmasını beklediği halde doların fiyatı belli bir aralıkta seyrediyor ve bu durum yatırımcıların endişelenmesine neden oluyor. Doların şimdiye kadar gördüğü 18 TL seviyesine bir daha çıkıp çıkmayacağı sorusu akılları karıştırıyor ve küçük yatırımcılar bu belirsizlikten olumsuz etkileniyor.

Dolar, çıktığı 18,4 TL seviyesinden sonra açıklanan döviz planı nedeniyle ciddi derecede düşüş gösterdi. Uzun zamandır 13 TL seviyesinde işlem gören dolar, Şubat ayında yaklaşık 14,5 TL seviyesine sıçramasının ardından tekrardan 13 TL seviyesine geri çekildi. Yukarı yönlü hafif bir yükseliş gösteren dolar bu haftaya 14 TL seviyesiyle girdi ve haftayı 14,7 TL ile kapattı.

Bu hafta başından itibaren hafta kapanışına kadar dolar, Türk lirası karşısında tam olarak yüzde 3,65 değer kazandı.

Bitcoin değerlendirmesi

Bu hafta içinde Bitcoin (BTC) ufak bir toparlanma evresine girerek 42 bin doları geçti ancak hafta sonuna doğru tekrardan 39 bin dolar seviyesine geri çekildi. BTC geçtiğimiz haftayı 37-43 bin dolar seviyelerinde geçirdi.

BTC, 2021 yıl sonuna kadar büyük bir ralli yapacağını düşünen yatırımcıları hayal kırıklığına uğratmıştı. 10 Mart 2022’de ADB’nin şubat ayı TÜFE verilerini açıklamasının ardından Bitcoin (BTC) fiyatı, şubat ayında gördüğü seviyelere geriledi. Bitcoin, 11 Mart’ta tekrardan 40 bin doların üzerine çıksa da bu süreç çok kısa sürdü ve fiyat tekrardan önceki aralığına geri döndü. BTC, yazının yazıldığı tarih itibariyle 39,03 bin dolar seviyelerinde işlem görüyor.

Geçtiğimiz hafta başından yazının yazıldığı ana kadar BTC, Türk lirası karşısında yaklaşık yüzde 3,85 değer kazandı.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!