featured

Güney Kore Dijital Parasını Test Etmeye Hazırlanıyor

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hazırlanan CBDC birçok sektörde ödemelerde kullanılarak ticarete yeni soluk getirecek. Güney Kore bu çalışmadan oldukça umutlu ve yeni ürettiği dijital paranın işlevsel olup olmadığını test edecek.

CBDC Merkez Bankası Tarafından Düzenlenecek

Güney Kore geçen yıldan bu yana CBDC ile uğraşıyordu. Dijital para birimini ortaya çıkartmak ve halkını buraya teşvik etmeyi planlayan ülke çalışmalarının sonuna gelmiş gibi görünüyor. Kore bu para birimi ile volatilitesi yüksek olan kripto paralara alternatif getirmeyi ve ticari anlaşmaları kendi kripto parası üzerinden devam ettirmeyi amaçlıyor. Böylece riskli görünen paralara nazaran devlet destekli bir kripto ile daha sağlıklı yatırımlar elde etmeyi düşünüyor.

CBDC’lere genel olarak baktığımızda Güney Kore’nin düşüncesinin doğru olduğunu anlıyoruz. Çünkü kripto para birimlerinin ardında kimse yok. Ancak CBDC’ler ülkenin fiat para bir birimleriyle aynı olması onları bir adım öne çıkartıyor.  Bu adımlarla birlikte Merkezi olmayan kripto para birimlerinin aksine, ülkenin para otoritesi tarafından düzenlenecek ve merkezileştirileceği ön görülüyor.

Özel Şirketler Dağıtım Ağında Yer Alacak

Güney Kore, CBDC konusunda planlarını ayrıntılı bir şekilde yapmaya devam ediyor. Tüm testler bittikten sonra halk ile paylaşımın özel şirketler tarafından yapılacağı bilgisine ulaşıldı. Bu anlamda ilk kez böyle bir durum ile karşılaşılıyor. Devlet eliyle üretilen dijital para fintech kuruluşları ile halka ulaşacak. Plan, hizmet şirketlerini açık bir teklif yoluyla seçmektir ve CBDC’nin testi bu yıl sanal bir simülasyon ortamında başlayacak.

CBDC Başlatma İçin Belirli Bir Zaman Ayarı Yok

Test aşaması yıl boyunca sürecek ve burada oluşan hatalar düzeltilmek üzere not alınacak.  İkinci aşama, CBDC’lerin büyük ölçekli uygulamalarının test edilmesini içerecek. Bunlar dijital satın almayı içerecek ve Merkez bankasının iki ülke arasında varlıkları veya transferleri  söz konusu olacak.

Apeks bankasındaki Dijital Para Birimi Araştırma Ekibi Başkanı Yun Sung-guan, test aşaması hakkında yorum yaptı. Merkez bankasının testten sonra CBDC kullanımı için herhangi bir tarih önermediğini de sözlerine ekledi. Sung, testin mutlaka CBDC’nin kısa süre içinde ülkede konuşlandırılacağı anlamına gelmediğini söyledi.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!