featured

Güney Kore, airdrop için vergi hareketi

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Güney Kore Strateji ve Maliye Bakanlığı, sanal varlık airdrop‘ları, staking ödülleri ve hard fork tokenlerin Veraset ve İntikal Vergi Yasası’na tâbi olabileceklerini açıkladı.

Kripto paralar, Güney Kore yasasında resmen sanal varlıklar olarak sınıflandırılıyorlar.

Güney Kore vergi kurumu, kripto borsaların gerçekleştirdiği sanal varlık airdrop’larına transferine ilişkin vergi yasası sorusuna yanıt olarak, kripto borsaların airdrop, staking ödülü ve hard fork tokenleri şeklinde yaptığı tüm sanal varlık transferlerinin intikal vergisi doğuracağını söyledi.

İntikal vergisi, yerel haber kaynaklarına göre “sanal varlığın ücretsiz gönderildiği üçüncü tarafa “uygulanacak.

Vergi kurumu, sanal varlık değer artışı vergisinin ancak 2025’ten itibaren uygulanabilir olacak olmasına rağmen, ücretsiz sanal varlık transferlerinin Veraset ve İntikal Vergisi altında yüzde 10-50 vergiye tâbi olabileceğini belirtti. Söz konusu yasa, ücretsiz “hediye” sahibinin, hediyeyi aldıktan sonraki üç ay içerisinde intikal vergisi beyanı vermesini gerektiriyor .

Diğer yandan bakanlık, bu türden sana varlık transferlerinin, sanal varlık piyasasındaki düzenleme eksiklikleri göz önüne alındığında, vergilendirilmesinin durumdan duruma değerlendirilmesi gerektiğine açıklık getirdi.

“Belirli bir sanal varlık işleminin intikal vergisine tâbi olup olmaması, ancak işlem durumu dikkate alındıktan sonra belirlenebilecek bir şey.”

Güney Koreli yetkililer, sanal varlık değer artış vergisini de yasal talimat eksikliği nedeniyle ertelemişti.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!