featured

Güney Afrika’da 3,6 Milyar Dolarlık BTC Dolandırıcılığı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünyanın en büyük kripto para vurgununu gerçekleştiren iki kardeş Raees Cajee (17 yaşında) ve Ameer Cajee (20 yaşında), 69 bin BTC (3,6 milyar dolar) ile kayıplara karıştı. Güney Afrika’daki kripto dünyası AfriCrypt olayı sonrasında şok yaşadı.

Nisan Ayında Hack Saldırısı Duyurusu Yapıldı

Africrypt şirketinden yatırımcılara Nisan ayında açıklama yapıldı. Açıklamada borsanın hack saldırısına uğradığı ve şirketin kapanmak durumunda olduğu bilgisi verildi. Borsa, yatırımcıların hesaplarının kurtarma sürecini hızlandıracağını ve bunun için tüm hesapların dondurulacağı bilgisine yer veren mail attı. Yatırımcılara ayrıca kurtarma sürecini geciktireceği iddiasıyla saldırı hakkında kolluk kuvvetlerine bilgi vermemeleri söylendi.

Olayın sonrasında kardeşler, şirketin hesaplarını boşalttı ve kayıplara karıştı. Bu esnada Africrypt web sitesi de kapandı ve arayan hiç kimse kardeşlere ulaşamadı. Cajee kardeşlerin G. Afrika’dan İngiltere’ye kaçtıkları düşünülüyor.

Bugüne Kadar Yapılmış En Büyük Vurgun

Daha önce ülkemizde Thodex borsasının sahibi yurt dışına çıkmış ve haber alınamamıştı. Faruk Fatih Özer’in yaklaşık olarak 1 milyar dolarlık kripto para ile kaybolduğu bir süre sonra ortaya çıkmıştı. İki kardeş bu olaydan daha büyük bir meblağ olan 3,6 milyar dolar ile kayıplara karıştı. Ancak bu Güney Afrika’daki ilk olay değil. 2021’in henüz başlarında Güney Afrika’daki Mirror Trading International olayı henüz hafızalarda tazeliğini koruyor. O vurgunda yatırımcılar 589 milyon dolarlık kayba uğramıştı. Ancak, ilgili Bitcoin’in değeri göz önüne alındığında, en son olay muhtemelen şimdiye kadarki en büyük kripto dolandırıcılıklarından biri olacak.

Yatırımcılar Tasfiye İşlemlerine Başladı

Africrypt yatırımcıları tasfiye için gerekli işlemlere başladı. Borsada kripto parası olan kişiler, şirkete karşı harekete geçti ve bir avukat grubu ile anlaştı. Cape Town merkezli bir hukuk firması olan Hanekom Attorneys, bu dava ile ilgilenecek. Avukatlar, fonların çeşitli yollarla aktarıldığını ve bu da onları izlemenin neredeyse imkansız olduğunu söylüyor. Avukatlar, Bitcoin’lerin platformlarında işlem görmesi durumunda durum hakkında birkaç küresel borsayı bilgilendirdiklerini de kaydetti. Suç, Güney Afrika kolluk kuvvetlerinin yanı sıra organize suçlarla ilgilenen Güney Afrika polis gücü Hawks’a da bildirildi. Diğer yatırımcılar da dolandırıcı kripto para borsası AfriCrypt’e karşı tasfiye prosedürlerine başladı.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!