FYDcoin
ProBit
featured

Güney Afrika Rezerv Bankası, CBDC Fizibilite Çalışmasına Başlıyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
HyperTrader

Merkez bankalarının son dönemlerde üzerine fazlaca yoğunlaştığı konulardan olan CBDC’ler, Güney Afrika Rezerv Bankasının da gündeminde yer alıyor. SARB’nin 2022’de sonuçlandırmayı beklediği çalışma, Güney Afrika’daki tüketiciler tarafından genel perakende amacıyla kullanılabilecek yerel bir CBDC’nin çıkarılmasına odaklanacak.

Perakende CBDC’ye Odaklanma Çalışması

SARB tarafından geçtiğimiz günlerde yayınlanan açıklamada merkez bankası, fizibilite çalışmasının farklı gelişen teknoloji platformlarında pratik deneyler içereceği bilgisine yer verildi. Çalışma, politika, düzenleme, güvenlik ve risk yönetimi uygulamaları dahil olmak üzere çeşitli faktörleri içerecek.

Yine de ifade, bu son çalışmanın bir öncekinden farklı olacağını açıklığa kavuşturuyor. Açıklama şunları açıklıyor:

“CBDC fizibilite çalışması, ticari bankalar ve diğer paydaşlar arasındaki yüksek değerli işlemlerin toptan satış düzeyinde çözümlenmesine odaklanan Project Khokha’dan farklı olsa da, iki çalışmanın daha iyi politika uyumu ile sonuçlanmasının beklendiğine dikkat edilmelidir”

SARB 2017’de Blockchain Teknolojisini Denemişti

SARB tarafından 2017 yılında Ethereum blockchain teknolojisi kullanılarak ödemelerin performansının genel bir ölçümü yapılmıştı. Project Khokha adı verilen bu çalışmada iki saatten kısa sürede 70.000 işlemle işlem performansı hedefi aşılmıştı.

Ek olarak, simülasyon “1 saniyeden daha kısa sürede% 95 blok yayılma süresi ve 2 saniyeden daha kısa sürede% 99 yayılma” elde etti. Sonuçlar, “bankaların donanımlarının coğrafi dağılımına rağmen kabul edilebilir performansın elde edilebileceğini” gösterdi. En son fizibilite çalışmasıyla ilgili olarak SARB, bunun aynı zamanda genel amaçlı bir CBDC’nin çıkarılmasının merkez bankasının politika pozisyonunu ve yetkisini nasıl besleyeceğini de dikkate alacağını söylüyor.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Tamamen Ücretsiz Olarak Haber Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin ve Altcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin