NFT
featured

Grayscale, Bitcoin tröstünü ETF’ye dönüştürmeyi planlıyor iddiası gündemde

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kurumsal yatırım devi Grayscale, iddiaya iddiaya göre Bitcoin Tröstü’nü fiziksel destekli borsa yatırım fonuna (ETF) dönüştürmeyi değerlendiriyor.

Grayscale’in çatı şirketi Digital Currency Group’un CEO’su Barry Silbert, 17 Ekim’de Grayscale’in Bitcoin Tröstü’nü spot ödemeli Bitcoin fonuna dönüştürme planlarının ipuçlarını verdi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından onaylanan nakit ödemeli Bitcoin vadeli işlemler ETF’sini eleştiren Bitcoin yorumcusu Preston Pysh, Silbert’a Grayscale Bitcoin Tröstü’nün ne zaman BTC ödemeli ETF‘ye dönüştürüleceğini sordu. Silbert, bu soruyu “Takipte kalın,” diyerek yanıtladı.

Ne var ki Grayscale Bitcoin Tröstü (GBTC) yatırımcıları, Silbert’ın bu açıklamasından pek de memnun olmadılar gibi gözüküyor. “Svrgnindividual” adlı Twitter kullanıcısı, yeniden yapılanmanın GBTC hissedarları için ne anlama geleceğini sordu:

“Spot ETF onaylandığında Grayscale yatırımcılarına ne olacak? Yatırımımız ETF hisselerine mi dönüştürülecek?

Grayscale’in Bitcoin ETF planlarına dair söylentiler, geçtiğimiz hafta CNBC’nin haberinin ardından dolaşmaya başlamıştı. Anonim şirket çalışanlarını kaynak gösteren habere göre, Grayscale SEC’nin bir Bitcoin ETF’sini onaylamasını bekliyor.

SEC, 15 Ekim’de ProShares Tröstü’nün vadeli işlem tabanlı Bitcoin (BTC) borsa yatırım fonunun menkul kıymetlerinin kaydını kabul ettiğini duyurdu. ProShares’in ETF’si, yatırımcılara BTC’nin gelecekteki fiyatına dair spekülasyon yapan sözleşmelere yatırım yapma imkanı sunuyor ve nakit ile ödeme yapılıyor.

ETF onayı Bitcoin fiyatındaki son rallinin ana nedeni olarak görülse de, çoğu analist fonu SEC’ye karşı BTC ile desteklenen ve ödenen ETF’leri savunmak yerine, nakit ile ödeme yapması nedeniyle eleştirdi.

Grayscale, 15 Ekim’deki son güncellemeye göre 52,6 milyar dolar değerinde varlığı yönetiyor. Bu varlıkların yüzde 73’ü ise Bitcoin Tröstü’nde tutuluyor. Grayscale, 620 bin BTC ile toplam Bitcoin arzının yüzde 3,3’ünü elinde bulunduruyor.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!