featured

Google, Kripto Reklam Yasağını Kaldırdı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Google 2018 yılında yasakladığı kripto reklamları yeniden gündemine aldı. Yaptığı duyuruya göre, reklam politikasını kripto para cüzdanı ve takas hizmetleri etrafında ayarlıyor. Yapılacak değişiklikler Ağustos ayı ile birlikte devreye girecek.

Şirket Politikasında Neler Değişti?

Google’dan yapılan açıklamaya göre, 3 Ağustos tarihi itibari ile devreye girecek olan yenilenmiş şirket politikasında birçok madde kripto sektörü için son derece dikkat çekici görünüyor. ABD’li tüketicileri hedefleyen kripto borsaları ve cüzdanlar, “aşağıdaki gereksinimleri karşıladıklarında ve Google tarafından onaylandığında bu ürün ve hizmetlerin reklamını yapabilecek. Düzenleme, Google’ın daha geniş Mali ürün ve hizmetler politikasının bir parçası olarak görülüyor.

İlk raporda söz konusu zorunluluklar hem FinCEN’e hem de federal hükümet tarafından yetkilendirilmiş bir bankaya kayıt olmayı gerektiriyor. Daha önce verilmiş olan Kripto Borsaları sertifikaları iptal edilecek ve kripto cüzdan ve borsa firmaları, başvurular hazırlandıktan sonra Temmuz ayı başlarında yeni sertifikalar talep etmelidir. Ek olarak, reklam verenlerin yine de ilgili yerel, eyalet ve federal yasal gerekliliklere ve daha kapsamlı Google Ads politikalarına uyması gerekecek.

Özellikle güncelleme, “ilk madeni para tekliflerini, DeFi ticaret protokollerini veya kripto para birimlerinin veya ilgili ürünlerin satın alınmasını, satılmasını veya ticaretini teşvik etmeyi” reklamverenlerden özellikle hariç tutmaktadır. Ek olarak, “kripto para birimleri veya ilgili ürünleri ihraç edenleri bir araya getiren veya karşılaştıran reklam hedeflerine” de izin verilmeyecek.

Reklamlar 2018 Yılında Yasaklanmıştı

Google bugünlerde yaptığı değişiklikle kripto reklamlara yeniden izin veriyor. Ancak 2018 yılında bu reklamlara yasak getirmişti. Eylül 2018’e kadar, arama motoru politikalarını gevşeten şirket, reklam vermek için borsaların Google ile sertifikalı olmasına izin verdi. Sertifikasyon yalnızca ABD ve Japonya pazarlarını hedefleyen reklamverenler için geçerliydi. Yıllardır değişmemesine rağmen, bugünün politikadaki ayarlaması, çoğu kripto reklamcısı tarafından kesinlikle beklenmiyordu. Kapı kripto kurumlarının büyük bir kısmı için hala kapalı kalacak olsa da, politika şüphesiz 2018’deki selefinden daha hoşgörülü.

Bugüne kadarki katı yönergelere rağmen firma, dolandırıcılık projelerinin şirket reklam kurallarından geçmesine izin verdiği için geçmiş incelemelerle karşı karşıya kaldı; ilerlemenin nasıl etkileneceği görülmeye devam ediyor.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!