featured

Gelen: Litecoin Blok Ödülü Yarılanması

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Geçtiğimiz Eylül ayında Ethrereum’un Shappela yükseltmesine tanık olduk ve bundan önce bu, Bitcoin’in üçüncü halving olayıydı. Bu sefer, kripto para birimi manzarası ufukta başka bir önemli kilometre taşı sunuyor: Litecoin’in üçüncü blok ödülünün yarıya indirilmesi. Gelecek güncellemeye geçelim.

Hem yeni hem de mevcut katılımcılar ağın temel varlığını satın almak veya ticaretini yapmak istediğinden, yarıya indirme etkinlikleri ağ etkinliği için önemli bir tetikleyicidir.

En eski ve en popüler kripto para birimlerinden biri olan Litecoin’in 2 Ağustos Çarşamba günü böyle bir etkinliği planlanıyor ve sonrasında madenciler, çıkarılan her blok için 12,5 LTC yerine 6,25 LTC alacak. Bu, Litecoin tarihindeki üçüncü blok ödülünün yarıya indirilmesi olayıdır ve bundan önce şu olaylar yaşanmıştır:

 • Blok Ödülleri Yarıya İndirildi #1
  Tarih: 25 Ağustos 2015
  Ödül 50 LTC’den 25 LTC’ye yarıya indirildi
 • Blok Ödülleri Yarılanması #2
  Tarih: 5 Ağustos 2019
  Ödüller 25 LTC’den 12,5 LTC’ye yarıya indirildi

Litecoin: 10 Yıldan Fazla Dolaşımda

LTC, Ekim 2011’deki lansmanından bu yana en büyük 10 kripto para arasındaki yerini nadiren boşalttı; daha ucuz, daha hızlı bir Bitcoin yan ürünü olarak çekiciliği o kadar güçlüydü ki. Lee’nin kendisi de bunun (Charlie Lee’nin kurucu ekibinin çalışmasını baltalamadan) Litecoin’in gerçekte ne olduğunu, farklı karma algoritması, sabit para limiti ve blok işlem süreleriyle Bitcoin protokolü temel alınarak oluşturulduğunu ve “Bitcoin’in Lite versiyonu” olduğunu söyledi. Misyonu, öncü kripto paranın işlem ücretleri ve işlem hızı açısından geride kaldığı mikro ödemelerde BTC’ye bir alternatif sunmaktı. Bu amaçla, uygun bir şekilde “Bitcoin’in altınının gümüşü” olarak adlandırıldı.

Temel Metrikler:

 • Toplam LTC arzı: 84.000.000
 • Madencilik algoritması: Scrypt
 • Günde üretilen LTC: 7.200
 • Litecoin’in mevcut enflasyon oranı: %3,65
 • Halving sonrasında günlük üretilen LTC: 3.600
 • Halving sonrası Litecoin enflasyon oranı: %1,825

Litecoin Ödülleri Yarılanması: Neden? Nasıl?

Blok ödüllerinin yarıya indirilmesi, herhangi bir kripto para biriminin dolaşıma girdikten sonraki en önemli olaylar arasında yer alıyor. Bu planlı ağ güncellemeleri, ağın madencilere çalışmaları karşılığında dağıttığı ödülleri, yani işlemleri işlemek ve doğrulamak için sağladıkları bilgi işlem gücünü etkili bir şekilde yarıya indiriyor. Bunun nedeni, yeni çıkarılan para birimi arzının kontrol edilmesini ve temel kripto para birimi özelliği olan varlığın kıtlığının garanti altına alınmasını sağlamaktır. Kademeli ve öngörülebilir miktarda madeni paranın dolaşımda serbest bırakılmasını sağlayarak, kripto para birimi üzerindeki enflasyonist baskılara karşı duruluyor. Blok ödülü yarılanmasının yalnızca İş Kanıtı konseptini kullanan ağlarda gerçekleştiğini unutmamak önemlidir: Bitcoin, Bitcoin SV, Bitcoin Cash ve Litecoin.

 • LTC Blok Ödülü Yarılanması olayı, yeni Litecoin ihracının kontrol edilmesinde önemli bir rol oynuyor ve Bitcoin’e benzer şekilde Litecoin’in enflasyon oranının zaman içinde düşmesine ve sabit arzı üzerinde deflasyonist baskı yaratmasına yol açıyor.

LTC madenciliğine gelince, Litecoin’in tasarımı madencileri yaklaşık her 2,5 dakikada bir yeni blokları doğrulamaları için madeni paralarla ödüllendirerek teşvik ediyor. Litecoin yarılanması her dört yılda bir veya 840.000 bloktan sonra gerçekleşir ve madencilik ödülleri %50 oranında azalır. Bu süreç, artık LTC koinlerinin çıkarılamayacağı 2142 yılına kadar devam edecek.

Şu anda günde yaklaşık 7.200 yeni LTC koini yaratılıyor ve yarılanma olayından sonra bu sayı günde 3.600’e düşecek. Litecoin’in yarıya indirilmesi protokolünde yerleşiktir ve madeni para arzını yöneten ve uzun vadeli değerini etkileyebilen yeni madeni paraların ihracını kontrol etmek için çok önemlidir.

Fiyat ve Ağ Aktivite Analizi

Blok ödülünün yarıya indirilmesi etkinlikleri, piyasa katılımcılarının varlığa olan ilgisini artırıyor; bunun Litecoin ağını şu ana kadar nasıl etkilediğini burada bulabilirsiniz.

Litecoin fiyatı ile yeni basılan coin miktarındaki azalma arasındaki korelasyon hararetli tartışmalara konu oluyor. Birçoğu, yarılanma öncesinde varlığın fiyatının arttığı bir trendin var olduğunu savunacak, diğerleri ise olaylara daha az önem verecek ve diğer hem teknik hem de temel göstergeleri arayacak. Kaynak: Glassnode.com.

Canlılık, kripto paraların hareketini ve kripto para birimi ağındaki uzun vadeli sahiplerinin davranışlarını yansıtır. Artan canlılık, madeni paraların piyasaya sürüldüğünü gösterirken, düşüş, sahiplerinin varlığı biriktirdiğine işaret ediyor. Kaynak: Glassnode.com.

Halving etkinlikleri, katılımcılar Litecoin satın almaya veya ticaretini yapmaya çalışırken ağ etkinliğini önemli ölçüde etkiler; piyasa katılımcıları seçeneklerini değerlendirirken aktif adreslerin sayısı, bu etkinliklerden önce artan kullanıcı etkileşiminin göstergesi olabilir. Kaynak: Glassnode.com.

Toplam adres sayısında tarihsel olarak bir artış, Litecoin ağındaki blok ödüllerinin yarıya indirilmesinden önceki haftalarda meydana geldi. Kaynak: Glassnode.com

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!