a
r
r

G7 Liderlerinden Rusya’ya Fidye Yazılım Uyarısı

Fidye yazılımları son dönemlerde şirketlerin başını fazlasıyla ağrıttı. Özellikle Rusya’daki hackerlar tarafından düzenlenen saldırılar şirketleri ciddi zarara uğrattı.

Rusya’daki hackerlerin özellikle ABD şirketlerine düzenledikleri saldırılarda fidye parası kripto varlıkları üzerinden tahsil ediliyordu. G7 liderleri Rusya’ya bu konuda önlem almasını ve saldırganları bir an önce yakalaması için uyarıda bulundu. Liderler, “Rusya ile istikrarlı ve öngörülebilir ilişkilere olan ilgimizi yineliyoruz ve karşılıklı çıkar alanlarının olduğu yerlerde ilişki kurmaya devam edeceğiz” dedi.

G7 Ülkeleri Saldırganların Etkisiz Hale Getirilmesini İstiyor

Gelişmiş 7 ülkenin liderlerinin 11-13 Haziran’da İngiltere’nin Cornwall kentinde bir araya geldiği toplantıdan önemli kararlar çıktı. Bu kararlardan birisi ise Rusya’ya uyarı niteliği taşıyordu. Ülkeler kripto para birimlerini kötü amaçları için kullanan saldırganların bir an önce etkisiz hale getirilmesini istiyor. Liderler zirvesinin bitiminden sonra yayınlanan bir bildiride, “Rusya ile istikrarlı ve öngörülebilir ilişkilere olan ilgimizi yineliyoruz ve karşılıklı çıkar alanlarının olduğu yerlerde ilişki kurmaya devam edeceğiz. Özellikle, Rusya’yı sınırları içinde fidye yazılımı saldırıları düzenleyen, fidye aklamak için sanal para birimini kötüye kullanan ve diğer siber suçları acilen belirlemeye, bozmaya ve hesap vermeye çağırıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Rusya’ya karşı yapılan açıklamada sadece siber saldırılar yer almadı. Ülkedeki kimyasal silahlar, bağımsız sivil toplum ve medya üzerindeki sistematik baskı da açıklamada kendisine yer buldu.  

ABD Şirketleri Saldırılardan Zarar Gördü

ABD’de faaliyette olan şirketler son zamanlarda Rusya’daki hackerların saldırılarına maruz kaldı. Saldırganlar, Colonial Pipline, JBS gibi büyük şirketlerin sistemlerini kilitleyip, fidye istiyor ve havaleyi  takibi zorlaşması için kripto varlıklar üzerinden yapıyordu. Federal Soruşturma Bürosu (FBI), saldırganların Rus siber suçlu gruplarının bir parçası olduğuna inanıyor.

ABD Başkanı Joe Biden tarafından önem verilen konu büyük bir titizlikle inceleniyor. Biden yönetimi bu ayın başlarında “Fidye yazılımla mücadele yönetim için bir önceliktir” dedi ve fidye yazılımı saldırılarıyla mücadele etmek için kripto para birimi analizini genişleteceğini ekledi.

G7 maliye bakanları ve merkez bankası başkanları bu ayın başlarında Londra’da bir araya geldi. Merkez bankası dijital para birimlerinin düzenlenmesini tartıştılar ve “ortak ilkeler doğrultusunda çalışma ve sonuçları yıl içinde yayınlama” konusunda anlaştılar.

r
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

r
r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.