featured

FSMA, Belçika’daki kripto borsa hizmetlerini düzenliyor

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto hizmet sağlayıcılarının, en az 52.725 dolarlık (50 bin euro) sermayeyle kurulan bir şirket olmalarını içeren yedi koşulu yerine getirmesi gerekiyor.

Belçika’nın finansal düzenleyici kurumu Finansal Hizmetler ve Piyasalar Otoritesi (FSMA)’nın getirdiği yeni bir kurala göre bölgedeki kripto borsaları ve saklama cüzdan hizmetleri, belirlenen kesin bir son tarihten önce kayıt yaptırması gerekiyor.

FSMA’nın paylaştığı bilgiye göre, 1 Mayıs’tan itibaren Belçika’da kripto borsa hizmetleri veya saklama cüzdanları sağlamak isteyen tüzel kişi ve kuruluşların önceden kayıt yaptırma zorunluluğu bulunuyor.

Söz konusu resmi duyurudan önce Belçika’da faaliyet gösteren kripto şirketlerinin, önümüzdeki 2 ay içerisinde (1 Temmuz’dan önce) FSMA’ya ‘faaliyetlerinin uygulanmasını’ bildirmeleri gerekiyor.

Ayrıca mevcut işletmelere, finansal düzenleyiciye kaydolmaları için dört aylık (1 Eylül’e kadar) süre verildi.

Kripto hizmeti sağlayıcılarının, FSMA’daki aktif kayıtlarını sürdürmek için en az 52.725 dolarlık (50 bin euro) sermayeyle kurulmuş bir şirket olmalarının da dahil olduğu yedi adet koşulu sağlamaları gerekiyor.

FSMA, gerekli tüm bilgilerin sağlandığını göz önünde bulundurarak kayıt başvurularını üç ay içerisinde işleme koymayı bekliyor. Kripto hizmeti sağlayıcıları, gerçekleştirilecek başarılı bir kayıt işleminden sonra FSMA ile kurulan diğer tüm etkileşimlerde kullanılması gereken özgün bir kayıt numarası (şirket numarası) alacak.

Belçika’nın kripto yanlısı duruşu, 2022’nin başlarında Brüksel milletvekili Christophe De Beukelae’nin maaşını Bitcoin (BTC) ile alan ilk Avrupalı siyasetçi olmasıyla gözler önüne serilmişti.

Beukelaer, aylık 6.140 dolar maaşını BTC’ye dönüştürmek için Bit4You kripto alım satım platformunu kullandığını açıklamıştı.

Milletvekili yaptığı bu açıklama esnasında ayrıca kripto ekonomisinin büyümesini desteklemek adına bölgedeki diğer siyasetçilere ilham kaynağı olmaya çalıştığını da ifade etti.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!