featured

Filistinliler Parasal Bağımsızlık Hareketi Olarak Dijital Parayı Düşünüyor

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Filistin Para Otoritesi, kendi dijital parasını çıkartarak daha bağımsız hareket etmeyi planlıyor. Filistinliler için, ulusal bir madeni paranın basılması, İsrail Devletinden parasal bağımsızlık elde etme yolunda en azından sembolik bir adımı temsil edecek.

Filistinlilerin İsrail Kısıtlamalarıyla Başa Çıkmasına Yardımcı Olacak Dijital Para Birimi

Filistin Devleti, dijital para (CBDC) üreterek İsrail’in kısıtlamalarından da kaçınmayı planlıyor. Dijital paralar konusunda iki çalışma yürüten Filistin Para Otoritesi Başkanı Feras Milhem, henüz bir karar alınmamış olsa da, amaç “ülkemizdeki ödeme sistemleri için ve umarım İsrail ve diğerleriyle gerçek ödemeler için kullanmak üzere” dijital bir madeni para kullanmaktır. , Bloomberg Televizyonuna söyledi.

Bir gün bir Filistin devletinin merkez bankası haline gelecek olan kurum tarafından çıkarılan dijital para birimi, potansiyel olarak Filistin finans sistemine İsrail’den bir düzeyde parasal bağımsızlık sağlayabilir. 90’larda İsrail tarafıyla yapılan anlaşmalara göre, Filistinlilerin kendi itibari paraları yok, Ürdün dinarı ve ABD dolarının yanı sıra İsrail şekelini fiili para birimi olarak kullanıyorlar.

Büyük nakit işlemlerini yasaklayan bir İsrail yasası ve İsrail’e geri şekel transferlerinde aylık limitler de dahil olmak üzere çeşitli kısıtlamaların bir sonucu olarak, Filistin bankaları şimdi İsrail parasıyla dolup taşıyor. Rapora göre, üçüncü şahıslara yapılan döviz ödemelerini karşılamak için genellikle borç almak zorunda kalıyorlar. Bunlar, Filistin para sisteminin potansiyel olarak egemen bir dijital para biriminden faydalanmasının nedenlerinden bazıları.

Fizibilite Şüpheleri Filistin Madeni Parasının Üzerine Gölge Düşürdü

Konuyla ilgili araştırmasıyla PMA, kripto para birimlerine ve azalan banknot ve madeni para kullanımına yanıt olarak bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) olası ihracını araştıran dünya çapında düzinelerce merkez bankacılığı kurumuna katılıyor. Bunlara Çin, Rusya, ABD ve Euro Bölgesi merkez bankalarını dahil edebiliriz.

Bununla birlikte, ekonomisi zayıfladığı ve malların, sermayenin ve insanların serbest dolaşımını engelleyen İsrail sınırlamaları tarafından kısıtlandığı için Filistin özel bir durumdur. Aynı zamanda, İsrail’den gelen uluslararası bağışlara ve havalelere büyük ölçüde bağımlıdır. Bu nedenle bazı uzmanlar Filistin dijital para biriminin fizibilitesinden şüphe ediyor.

Filistin Ekonomi Politikaları Araştırma Enstitüsü müdürü Raja Khalidi’ye göre, dijital para ihracı “İsrail’den parasal özerkliğin görünür görüntüsünü göstermek için siyasi bir sinyal gönderebilir”. Ancak Khalidi şunu da düşünüyor: “Bir Filistin para biriminin (dijital veya başka türlü) bir değişim aracı olarak var olmasına izin verecek makroekonomik koşullar mevcut değil”

Khalidi’nin endişeleri, İsrail Bankası valisinin eski kıdemli danışmanı Barry Topf tarafından tekrarlandı ve Filistin dijital para biriminin gerçek bir değişim aracı olarak hizmet etmesinin pek olası olmadığını kabul etti. “Şekelin, dinarın veya doların yerini almayacak. Kesinlikle bir değer deposu veya bir muhasebe birimi olmayacak, ”dedi.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!