featured
filecoin nedir

Filecoin (FIL) Nedir? Filecoin kimin

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Filecoin (FIL) verilerin birden fazla konumda erişilebilir olmasına olanak sağlayan IPFS (Interplanetary File System – Gezegenler Arası Dosya Sistemi) protokolünü kullanan merkeziyetsiz dosya saklama sistemidir.

Proje, ağa bağlı cihazların boş depolama alanlarının verimli bir şekilde kullanılması ile kullanıcılara düşük maliyetli ve güvenilir depolama seçeneği sunmaktadır.

Filecoin (FIL) 2017 yılında yapılan ICO’da (kriptopara halka arzı) 200 milyon Dolar üzerinde fon toplayarak, en yüksek fon toplayan ICO projelerinden biri olmayı başarmıştır.

Filecoin Kimin

Filecoin, Amerikalı bilgisayar uzmanı Juan Benet tarafından kurulmuştur. Benet aynı zamanda Interplanetary File System projesini de geliştiren kişidir.

  • FIL,  Filecoin ağının lokal kriptopara birimidir. Madenciler, veri saklama ve veri dağıtma işlemleri karşılığında ödül olarak Filecoin (FIL) kazanmaktadır.
  • Filecoin (FIL)’in maksimum arzı 2 Milyar adet ile sınırlandırılmıştır. Şu an dolaşımdaki arz ise 81.131.055 FIL’dir.  
  • Filecoin (FIL)’in bugüne kadar en düşük fiyatı 15.75 TL (29 Ağustos 2019) ve en yüksek fiyatı ise 2,043.14 TL (1 Nisan 2021) olmuştur.
  • Filecoin (FIL) web sitesine https://filecoin.io/ adresinden ulaşabilirsiniz.  

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!