featured
filecoin nedir

Filecoin (FIL) Nedir? Filecoin kimin

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Filecoin (FIL) verilerin birden fazla konumda erişilebilir olmasına olanak sağlayan IPFS (Interplanetary File System – Gezegenler Arası Dosya Sistemi) protokolünü kullanan merkeziyetsiz dosya saklama sistemidir.

Proje, ağa bağlı cihazların boş depolama alanlarının verimli bir şekilde kullanılması ile kullanıcılara düşük maliyetli ve güvenilir depolama seçeneği sunmaktadır.

Filecoin (FIL) 2017 yılında yapılan ICO’da (kriptopara halka arzı) 200 milyon Dolar üzerinde fon toplayarak, en yüksek fon toplayan ICO projelerinden biri olmayı başarmıştır.

Filecoin Kimin

Filecoin, Amerikalı bilgisayar uzmanı Juan Benet tarafından kurulmuştur. Benet aynı zamanda Interplanetary File System projesini de geliştiren kişidir.

  • FIL,  Filecoin ağının lokal kriptopara birimidir. Madenciler, veri saklama ve veri dağıtma işlemleri karşılığında ödül olarak Filecoin (FIL) kazanmaktadır.
  • Filecoin (FIL)’in maksimum arzı 2 Milyar adet ile sınırlandırılmıştır. Şu an dolaşımdaki arz ise 81.131.055 FIL’dir.  
  • Filecoin (FIL)’in bugüne kadar en düşük fiyatı 15.75 TL (29 Ağustos 2019) ve en yüksek fiyatı ise 2,043.14 TL (1 Nisan 2021) olmuştur.
  • Filecoin (FIL) web sitesine https://filecoin.io/ adresinden ulaşabilirsiniz.  

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 7 Haziran 2022, 16:36

    […] Filecoin, bulut depolama hizmetini daha güvenli ve daha verimli olarak sunabilmek için verilerin, eşler arası dosya saklama sistemi IPFS dosya sistemi ile aynı anda birden fazla cihazda depolanmasını sağlar. IPFS dosya sistem ile, popüler eşler arası dosya transafer ağı Torrent’e benzer şekilde, verilerin birden fazla cihazdan erişilebilmesi mümkündür. Ancak Torrent ağına bağlı eşlerin çevrimdışı olabilmesi veri paylaşımını kesintiye uğratabilmektedir. […]

    Cevapla
Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!