a
r
r

Filecoin (FIL) Nedir? Filecoin kimin

Filecoin, Amerikalı bilgisayar uzmanı Juan Benet tarafından kurulmuştur. Benet aynı zamanda Interplanetary File System projesini de geliştiren kişidir.

Filecoin (FIL) verilerin birden fazla konumda erişilebilir olmasına olanak sağlayan IPFS (Interplanetary File System – Gezegenler Arası Dosya Sistemi) protokolünü kullanan merkeziyetsiz dosya saklama sistemidir.

Proje, ağa bağlı cihazların boş depolama alanlarının verimli bir şekilde kullanılması ile kullanıcılara düşük maliyetli ve güvenilir depolama seçeneği sunmaktadır.

Filecoin (FIL) 2017 yılında yapılan ICO’da (kriptopara halka arzı) 200 milyon Dolar üzerinde fon toplayarak, en yüksek fon toplayan ICO projelerinden biri olmayı başarmıştır.

Filecoin Kimin

Filecoin, Amerikalı bilgisayar uzmanı Juan Benet tarafından kurulmuştur. Benet aynı zamanda Interplanetary File System projesini de geliştiren kişidir.

  • FIL,  Filecoin ağının lokal kriptopara birimidir. Madenciler, veri saklama ve veri dağıtma işlemleri karşılığında ödül olarak Filecoin (FIL) kazanmaktadır.
  • Filecoin (FIL)’in maksimum arzı 2 Milyar adet ile sınırlandırılmıştır. Şu an dolaşımdaki arz ise 81.131.055 FIL’dir.  
  • Filecoin (FIL)’in bugüne kadar en düşük fiyatı 15.75 TL (29 Ağustos 2019) ve en yüksek fiyatı ise 2,043.14 TL (1 Nisan 2021) olmuştur.
  • Filecoin (FIL) web sitesine https://filecoin.io/ adresinden ulaşabilirsiniz.  

r
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

r
r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.