featured
filecoin-piyasa-degeri

FIL piyasa değeri 450 milyar dolara çıktı: Filecoin fiyatı uçtu

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Filecoin, üç ana faktörün desteklediği rallinin ardından 450 milyar dolar seyreltilmiş piyasa değerine ulaştı.

Filecoin (FIL) para biriminin tam seyreltilmiş piyasa değeri 450 milyar dolara ulaştı. InterPlanetary File System (IPFS) üzerine inşa edilen dijital ödeme ve kripto para birimi, hızlı bir yükseliş trendi yakalamış durumda.

Filecoin, kullanıcıların veri depolamak ve almak için boş sabit disk alanı kiralamasını sağlayan bir blockchain. Proje modeli, tarihin en büyük yazılım halka arzını Eylül 2020’de tamamlayan Snowflake’e benziyor.

Para biriminin teknik verilerindeki momentum, Çin’den artan talep ve Ethereum’a kıyasla kendine has yapısı ile FIL fiyatı son haftalarda arttı.

Analistler, Çin’den büyük talep geldiğini söylüyor

Çin merkezli haber kaynağı Wu Blockchain’e göre, Çin’de FIL’e olan talep katlandı.

Çin’in en büyük kripto para borsası olarak yer alan Huobi’de günlük FIL işlem hacmi 24,2 milyar dolara ulaştı. Gazeteci şöyle dedi:

“Çin, 24 saatte yüzde 30’dan fazla artışla maksimum 236 dolara ulaşan Filecoin için deli oluyor. Çin’in en büyük borsası Huobi’de 24 saatlik FIL ticaret hacmi, ikinci sıradaki ETH’nin 8,8 milyar doların neredeyse üç katı olan 24,2 milyar dolara ulaştı. Bitcoin ise 7,8 milyar dolarda kaldı.”

Çin de dahil olmak üzere Asya piyasalarında fırsatı kaçırma korkusu (FOMO) benzeri bir eğilim gözleniyor. Türev piyasası tarafından yönetilen güçlü bir yükseliş trendi de mümkün.

Çin’de talep artmaya başladığında, Çin vadeli işlem borsalarının açık pozisyon miktarı arttı ve sonunda küresel vadeli işlem platformlarına akış geldi.

Teknik veriler güçleniyor

FIL’in fiyatı artmaya başladığında, büyük vadeli işlem borsalarındaki açık pozisyon miktarı hızla artmaya başladı.

Bybt’den alınan verilere göre, 24 saat içinde Filecoin’in açık pozisyonu yüzde 46,37 arttı.

Waro olarak bilinen trader, kripto paralarda böyle güçlü bir yükseliş gördüğünde zirveyi yakalamanın zor olduğunu açıkladı.

Birçok trader zirveyi tahmin etmeye çalışır ve kısa pozisyon tasfiyelerine başlar. Bu durum, ralliyi daha da kuvvetlendiren kısa sıkışmasına neden olur. FIL fiyatı kısa vadede ani bir zirve gördü ve büyük borsalarda sadece 45 dakika içinde yüzde 23 düştü.

FIL/USDT paritesine ait 4 saatlik fiyat grafiği (Binance). Kaynak: TradingView.com

Ethereum’un momentumu katalizör olabilir

Ethereum analisti James Spediacci, son dört yıldır sürekli olarak Filecoin’in Ethereum’un rakibi olarak kendine has yapısından söz etti. Spediacci, bulut depolamayı IPFS ile dağıtmanın blockchain alanına gerçekten değer katan yenilikçi bir teknoloji olduğunu söyledi:

“2017’den beri şunu söylüyorum: ‘Filecoin, Ethereum’un yanı sıra bulut depolamayı IPFS ile merkezden uzaklaştırarak dünyaya değer katan tek blockchain ve ücretsiz.’ $FIL’i 20 dolara da düşürseniz, başaramayacaksınız.”

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!