featured

Fed’in faiz kararından sonra Bitcoin ne olabilir?

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bloomberg Emtia Stratejisti Mike McGlone, yatırımcıların dijital rezerv varlığı olarak değerini anlamasıyla Bitcoin’in yeniden öne çıkmasının yüksek ihtimal olduğunu düşünüyor.

ABD Merkez Bankası’nın 2022’de daha sıkı para politikası izleyeceğinin sinyallerini vermesi, hisse senetleri ve kripto paralar gibi riskli varlıklara kısa vadede direnç oluşturabilir. Yine de Bloomberg Emtia Stratejisti Mike McGlone, yatırımcıların dijital rezerv varlığı olarak değerini anlamasıyla Bitcoin’in (BTC) yeniden öne çıkmasının yüksek ihtimal olduğunu düşünüyor.

Bloomberg’in ocak sayılı Kriptoya Genel Bakış raporunda Fed’in 2022’de faiz oranlarını artırma planlarının, “borsalara karşı Bitcoin için kazan-kazan senaryosu olabileceği” belirtildi. S&P 500 Endeksi mevcut durumda 60 aylık hareketli ortalamasına kıyasla son 20 yılın en yüksek seviyesindeyken, Bitcoin ise enflasyona karşı koruma olarak ana akımda giderek cazip hale geliyor.

McGlone, “Fazla yükselen piyasalar yaygın hale geldi, fakat Bitcoin ve emtialar dönüşün öncüleri oluyor gibi gözüküyor. Şu anda boğa piyasasının sürekliliği söz konusu ve en büyük kripto paranın bu süreçten lider olarak çıkacağını göreceğiz,” diye açıkladı.

Fed’in aralık politika toplantısına dair çarşamba günü yapılan açıklamalar, merkez bankasının teşvik desteğini agresif bir şekilde azaltmaya beklenenden daha hızlı başlamaya hazır olduklarını ortaya koydu. Fed, şimdilik bilançosunda azaltmayla birlikte 2022’de üç kez faiz artırmayı planlıyor. Fed’in bilançosunda mevcut durumda hazine senetleri ve ipoteğe dayalı menkul kıymetlerde yaklaşık 8,3 trilyon dolar bulunuyor.

Teşvik azaltımı hisse senetleri ve kripto paraları kapsayan riskli varlıklar için genellikle negatif görülse de, McGlone, Bitcoin’in bu ortamda herkesi geride bırakabilecek konumda olduğuna inanıyor:

“Kriptolar riski ve spekülatif varlıklarda başı çekiyor. Riskli varlıklar değer kaybederse, Fed’in enflasyon ile mücadelesine yardımcı olacaklar. Küresel bir rezerv varlığı olan Bitcoin, bu senaryoda asıl kârlı çıkan olabilir.”

Bloomberg analisti; Bitcoin, Ether (ETH) ve dolara endeksli stablecoin’lerin yıl boyunca hakimiyeti koruyacaklarını düşünüyor.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!