Ethereum Merge
Ethereum Merge

Ethereum Merge testinin son durumu

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Salı günü, Ethereum geliştiricisi Tim Beiko, Kiln testnet’inin, Ethereum Merge işlemini başarıyla geçtiğini ve doğrulayıcıların işlemleri içeren birleştirme sonrası blok ürettiğini tweet’ledi.

Ethereum ağını baştan aşağı değiştirecek dönüşümün testleri bir hata dışında sorunsuz ilerliyor.

Merge testnet (eski adıyla Ethereum 2.0)

Kiln, mevcut genel test ağları yükseltilmeden önceki son Merge testnet (eski adıyla Ethereum 2.0) olacak. “Birleştirme (Merge)”, Ethereum’un Yürütme Katmanını mevcut İş İspatı (PoW) katmanından ayırmayı ve bunu Beacon zincirinden Konsensüs Katmanı ile birleştirmeyi ve blockchain yapısını Hisse İspatı (PoS) ağına dönüştürmeyi içeriyor. Açıklamada şu ifade yer alıyor:

“Bu birleştirme, Ethereum’da altı yıllık araştırma ve geliştirmenin doruk noktasına işaret ediyor. 2022’de mainnet kullanıma açıldığında daha güvenli bir ağ, öngörülebilir blok süreleri ve güç kullanımında yüzde 99,98’den fazla azalma söz konusu olacak.”

Ancak, test sırasında her şeyin plana göre gitmediği görülüyor. Kiln Explorer’a göre, sözleşme oluşturmayla ilgili birkaç hata var. Takip eden bir tweet’te Beiko, bir müşterinin tutarlı şekilde blok üretmediğini söyledi. Ancak “ağ istikrarlı ve doğrulayıcıların üçte ikisi sorunsuz biçimde çalışıyor”. Ethereum geliştiricisi olan Marius Van Der Wijden de konuyla ilgili yorum yaptı ve Prysm’in Kiln geçişi sırasında sorunlu bloklara onay verdiğine dikkat çekti.

Prysm, Ethereum Consensus spesifikasyonunu uygulamak için kullanılan bir Go programlama dili çeşidi. Van Der Wijden tarafından söylendiği gibi, bir blokun Gas değeri başına yanlış taban ücrete sahip olduğu ortaya çıktı. Bunu gerçek beklenen taban değerle değiştirmek sorunu çözmüş gibi görünüyor. Ethereum Foundation, resmi yol haritasında, Merge yükseltmesinin 2022’nin ikinci çeyreğinin sonunda gönderileceğini belirtiyor. Bununla birlikte geliştiriciler, stake edilen Ether’i (ETH) geri çekme yeteneği gibi birkaç özellik üzerine çalışıyor.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 22 Mayıs 2023, 11:13

    I am a student of BAK College. The recent paper competition gave me a lot of headaches, and I checked a lot of information. Finally, after reading your article, it suddenly dawned on me that I can still have such an idea. grateful. But I still have some questions, hope you can help me.

    Cevapla
Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!