featured
ethereum ath

Ethereum, likit krizi sayesinde Bitcoin’den önce ATH yapabilir

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Güncel veriler, Ethereum fiyatının Bitcoin’den önce tüm zamanların en yüksek değerine ulaşacağını gösteriyor.

Ethereum ağının yerel tokeni Ether’in (ETH), Bitcoin’den (BTC) önce tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkabileceği iddiası geldi.

Zincir üstü analitik hizmeti CryptoQuant’ın CEO’su Ki Young Ju, 18 Ağustos’ta gönderdiği tweet‘te, ETH’ye BTC karşısında avantaj sağlayabilecek “likidite krizi” bulunduğunu söyledi.

Ethereum likidite açığı artıyor

Bitcoin’in 29.000 dolarlık dip seviyeden yüzde 50 civarında artması, altcoin’lerin uykudan uyanmasını sağladı. Ethereum da buna istisna oluşturmadı.

En büyük altcoin, destek olarak yeniden test edilme sürecinde olan 3.000 doları yakaladı.

Bitcoin’in 50.000 doları geri alma ihtimali piyasada en çok konuşulan konu olmasına rağmen, London çatallanma işleminin ardından Ethereum fiyatındaki iyimserlik giderek artıyor.

Kısmen hard fork aracılığıyla yapılan arz değişikliklerinin akabinde oluşan likidite açığı sayesinde, BTC/USD paritesinden önce ETH/USD çiftinin tarihi zirveyi elde etmesinin daha yüksek ihtimal olduğu ileri sürüldü.

Ki, “ETH, uzun vadede tüm zamanların en yüksek seviyesine BTC’den daha önce ulaşabilir” diye özetledi.

“Mevcut ETH fiyatı, BTC’ye kıyasla tüm zamanların en yüksek seviyesine daha yakın. Daha yüksek talep ve daha düşük arz var. ETH satış tarafında likidite krizi yoğunlaşırken, borsalardaki BTC rezervindeki düşüş eğilimi duruldu.”

Borsalardaki BTC rezerv tablosu

Rakamlara bakılacak olursa Bitcoin rezervleri, mayıs ayından itibaren azaldı, ancak temmuz sonlarında geri döndü. 26 Temmuz’da 2,54 milyonluk zirve elde edildikten sonra, BTC rezervleri bu hafta 2,44 milyona geriledi.

Buna karşılık ETH, mayıs ayının sonunda borsalarda tutulan 21,43 milyonluk yerel zirveden bu yana çoğunlukla doğrusal bir düşüş eğilimi gördü. Bu hafta itibarıyla borsalardaki miktar 19,25 milyon civarında.

Borsalardaki ETH rezerv tablosu

Arz şokları savaşı

Ki, Ethereum için Bitcoin’den daha büyük bir boğa hareketi beklemek konusunda yalnız değil.

Bloomberg Intelligence tarafından yayımlanan yakın tarihli raporda, ETH’nin BTC’ye kıyasla daha önce olduğu ifade edildi. Hatta en büyük kripto para birimiyle en büyük altcoin’in yer değiştirebileceğini ileri sürdü.

Bu arada veriler, BTC fiyat artışlarını tetiklemek adına arz şoku belirtileri sunuyor.

Analist William Clemente, zincir üstü analitik kaynağı Glassnode’un en son verileri hakkında “Likit Arz Şoku (Liquid Supply Shock) oranı son birkaç ayda öncü göstergelerden biri oldu” dedi.

“Her iki yöndeki dürtü de fiyatın aynı yönde hareket etmesiyle sonuçlandı. Veriler şu anda yavaşça yukarı doğru ilerlemeye devam ederken BTC fiyatında yeniden 58.000 doların görülmesi için başka bir hareket bekleniyor.”

Açıklamalı Bitcoin arz şoku grafiği

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!