NFT
featured

Ethereum fiyatında %25 düşüş tehlikesi

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ethereum ağının yerel tokeni olan Ether’in (ETH) grafiğinde “ayı flaması” modeli oluştuğu için mayıs ayında kırılım yaşayabilir.

ETH fiyatı 1.500 dolara mı gidiyor?

ETH’nin fiyatı 11 Mayıs’tan beri, birbirine yaklaşan iki trend çizgisiyle tanımlanan bir aralıkta konsolide oluyor. Yatay hareket, işlem hacimlerindeki düşüşle aynı zamana denk geliyor ve ETH/USD paritesinin ayı flaması meydana getirme olasılığını artırıyor.

Bayrak ve flama modeli düşüş formasyonları olarak tanımlanıyor. Yani fiyat, yapının alt trend çizgisinin altına düştükten sonra çözülür ve daha sonra aşağı yönlü bir önceki hareketin yüksekliği kadar düşer. Bu seviyeye “bayrak direği” ismi verilir.

Bu teknik modelin bir sonucu olarak Ether, flama yapısının altında kapanma ve ardından aşağı yönde keskin hareket yapma riski taşıyor.

ETH grafiğindeki bayrak direğinin yüksekliği yaklaşık 650 dolar. Bu nedenle, fiyat flamanın tepe noktası olan 2.030 dolara yakın seviyede düşüşe uğrarsa, yapının düşüş hedefi bugünün fiyatından yüzde 25 altında, 1.500 dolar civarında olacak.

Satış ve geri çekilme

İlginç bir şekilde ayı flamasının kâr hedefi, Şubat ila Kasım 2021 döneminde yüzde 250 fiyat rallisinden önceki alana işaret ediyor. Ayrıca hedef, Ether’in 200 haftalık üstel hareketli ortalama (EMA) değeri civarında ve şu anda 1.600 dolar seviyesinde.

Genellikle talep bölgesi, Ethereum yatırımcılarının keskin bir yukarı yönlü hareket beklentisiyle token biriktirmeye yönlendirebilir.

Bunun gerçekleşmesi durumunda, ETH’nin fiyat geçici kâr hedefi, aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi, “düşen kanal” modelinde direnç görevi gören aşağı eğimli trend çizgisi olacak.

ETH, talep bölgesini (düşen kanalın alt trend çizgisi) destek olarak test ettikten sonra toparlanmaya başlamıştı. Bu durum, ETH/USD paritesini haziran ayına kadar bugünkü fiyatının yaklaşık yüzde 50 üzerinde, 3.000 dolara yakın kanalın üst trend çizgisine çıkarabilir.

Genişletilmiş düşüş senaryosu

En kötü senaryoda ETH, 2022 yılında makro risklerin kripto piyasası üzerindeki etkilerinin yol açtığı talep bölgesinin altına düşebilir.

Özellikle, yatırımcılar daha yüksek faiz oranlarının verildiği bir ortamda Bitcoin (BTC) ve teknoloji hisseleri dahil olmak üzere riskli varlıklardan uzaklaşıyor. Haliyle Ether, ilk çeyrekten bu yana yüzde 50’den fazla düştü.

Geleneksel borsalardaki satış beklentileri kripto para üzerinde baskı oluşturabilir. Yani Ether, Bitcoin, Cardano (ADA) ve diğer büyük tokenler zarar görebilir.

SeekingAlpha’da finansal blog yazarı olan BOOX Research; Bitcoin, Ethereum ve daha geniş kripto para pazarında uzun vadeli yükseliş beklentisini sürdürüyor ancak toparlanmanın birkaç yıl alabileceğine inanıyor. Açıklamasında şu ifade yer alıyor:

Yukarıdan yapılan bazı düzeltmeler ‘sıcak parayı’ net biçimde sarsmış olsa da, kötüleşen makro ortamın daha da derin kayıplara kapı açması riski hala var.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!