featured
ethereum ve bitcoin

Ethereum: Bitcoin’in yerini alamaması için 3 neden

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

En büyük Altcoin Ethereum, yakın zamanda Bitcoin’in yerini alması beklenmiyor. 3 temel nedenini sizlerle.

Yalnızca iki günde yüzde 13 değer kazanan Bitcoin’in (BTC) piyasa değeri, 79 gündür ilk kez 800 milyar doları geçti. Ether ise iki haftada yüzde 45 değer kazandı ve piyasa değeri 340 milyar dolara ulaştı. 

London hard fork’u ve olası deflasyonist etkilerine dair olumlu beklentiler, hiç şüphesiz Ether’in performansında rol oynadı. Diğer yandan bazı yatırımcılar, Ether’in Bitcoin’e karşı değerinin ne olacağını sorguluyor. 

Pantera Capital CEO’su Dan Morehead gibi bazı isimler, Ether’in en büyük kripto para olan BTC’yi geride bırakacağını düşünüyor.

Diğer yandan Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, bankanın delta varyantı nedeniyle varlık satın alım programını bir süre daha sürdürebileceğini açıkladı. Bunun sebebi olarak ise delta varyantının yayılmasının iş piyasasına verebileceği olası zarar gösterildi.

Teşvik programının uzaltılması, enflasyon riskini ve dolayısıyla gayrimenkul, emtia, hisse senedi ve kripto paralar gibi nadir varlıklara olan talebi artıracaktır. Ne var ki bu türden makroekonomik değişiklikler, Bitcoin ve Ethereum eşit ölçüde etkileyecektir.

Bitcoin açık ara lider

Ethereum ağının bazı göstergeleri kıyaslandığında, Ether’in yüzde 58 düşük seyretmesinin meşruiyeti doğrulanabilir. İlk adım ise aktif adres sayısını kıyaslamak olacaktır.

En az 1.000 dolar içeren adresler

Yukarıdaki grafikte de görüldüğü gibi, Bitcoin en az 1.000 dolar içeren 6 milyon adrese sahip. 2020’den beri ise 3,67 milyon yeni adres oluşturuldu. Diğer yandan Ether, söz konusu bakiye sınırına uyan 2,7 milyon adrese sahip. 2020’den beri ise 2,4 milyon Ethereum adresi oluşturuldu.

Ether’in adres sayısının yüzde 55 az olması, iki varlığı piyasa değeri arasındaki farka da uyuyor. Diğer yandan bu analiz, büyük yatırımcıların ne kadar yatırım yaptığını içermiyor.

Ethereum (ETH) yatırım ürünlerinde geride

Halka açık kripto ürünleri

Bazı borsa yatırım araçlarından edinilen veriler, oldukça net bir sonuç veriyor. Bitcoin borsa yatırım ürünlerinin yönetilen varlıklarının değeri 32,3 milyar doları geçerken, Ether için söz konusu değer 11,7 milyar dolar olarak ölçüldü. Eylül 2013’te başlatılan Grayscale’in GBTC fonu, aradaki farkta büyük bir yol oynuyor.

Ether borsa yatırım ürünleri ise Ekim 2017’de hayatımıza girdi. Aradaki zaman farkı, Ether’in bu konuda Bitcoin’in yüzde 64 gerisinde kalmasını kısmen açıklıyor.

Vadeli işlemlerin açık pozisyonları fiyat farkı

Son olarak vadeli işlem piyasasının verileri kıyaslanmalı. Piyasa katılımcılarının toplam sözleşme sayısını hesaplayan açık pozisyonlar ise, bu konuda en iyi araçlardan biri.

Bitcoin vadeli işlemlerin toplam açık pozisyonları

Bitcoin vadeli işlem piyasasındaki açık pozisyonlar, mevcut durumda 14,2 milyar dolar ölçüldü. Bu konuda rekor, 13 Nisan’da 27,7 milyar dolar ile görülmüştü. Açık pozisyonlara 3,4 milyar dolar ile Binance liderlik ediyor, hemen ardından ise 2,3 milyar dolar ile FTX geliyor.

Ether vadeli işlemlerin toplam açık pozisyonları

Diğer yandan Ether vadeli işlemlerin açık pozisyonları, Bitcoin’den bir ay sonra 10,8 milyar dolarda pik yaptıktan sonra 7,6 milyar dolara geriledi. Kripto para, bu konuda da Bitcoin’in yüzde 46 gerisinde kaldı.

Gerçek şu ki, bir kripto paranın değerinin olması gerekenin altında veya üstünde olduğunu ölçmenin kesin bir yolu yok. Yine de yukarıda değindiğimiz üç gösterge, Ether’in yakın zamanda Bitcoin’i tahtından etmesinin pek olası olmadığını ortaya koyuyor.

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!