featured

Esnek ekonomi döneminde çalışma deneyimim

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Saat, sabah 11 civarı, hâlâ pijamalarımlayım ve laptop’umu açtıktan sonra kahve makinama doğru ilerliyorum. Bunları örneğin 1999 yılında anlatsaydım, insanlar muhtemelen işsiz olduğumu düşünürdü. Ancak 2021 yılındayız ve ben esnek ekonomi döneminde yeni iş günüme hazırlanıyorum.

1992’den beri web tasarımcısıyım, bu yüzden uzaktan çalışmaya, kendi iş saatlerimi ayarlamaya ve pijamalarımla çalışmaya alışığım. Yine de bazı şeyler değişti. Eskiden yeni müşteriler bulmak için çok zaman harcardım, şimdi ise yeni müşteri bulma süreci oldukça kısaldı. Bu iş itici olmaktan çekici olmaya döndü. Bu çevrimiçi “esnek ekonomi”nin büyümesi ve global dijitalleşme sayesinde müşteriler, dünyanın herhangi bir yerinden benimle iletişime geçebilir. Esnek ekonomi modeliyle hâlâ tanışmadınız mı?

Bu ekonomiyi sizin için biraz detaylandırayım:

Esnek ekonomi, Uber gibidir; bir sürüşe değil bir serbest çalışana ihtiyacınız var. Bu serbest çalışanlar, hizmetlerini esnek bir formda sunarlar. Sizinle serbest çalışanlar arasında aracılık hizmeti veren Fiverr ve Upwork gibi birkaç online platform var.

Kendiniz için doğru hizmeti bulduğunuzda işinizi teslim alana kadar yatırdığınız ücreti koruması için güvenilir bir üçüncü taraf olan bu platformlara bir komisyon ödemesi yaparsınız. Esnek ekonomi, geleneksel çalışma modelini değiştiriyor. 2025 yılında işgücünün yüzde 75’i Y kuşağı ve Z kuşağından oluşacağından tek patronlu, uzun vadeli istihdamın modası geçmiş gibi görünüyor. Statista’nın bir raporuna göre 23 ila 38 yaş arasındaki Y kuşağının yüzde 44’ü freelance işlere katıldıklarını söylüyorlar

Peki, esnek ekonomi ne kadar büyük? 2023’de esnek ekonominin öngörülen brüt hacminin 455,2 milyon dolara ulaşması bekleniyor. Bu büyümeyi kim sağlıyor? Asıl olarak Y ve Z kuşağı ve ekonomiden pay almak isteyen diğer kuşaklar.

Ancak ne kadar kullanışlı olursa olsun bu merkezi platformların giderek büyümesi (ve güçlenmesi) freelance çalışanlar için bir dezavantaj teşkil ediyor. Dijital otomatik bir aracı rolüyle freelance çalışanları müşterilerle buluşturan bu esnek platformlar, bu aracılık hizmeti için oldukça yüksek komisyonlar (yüzde 20’leri bulan) talep ederler. Örneğin 1.000 dolarlık bir işin aracılık komisyonu 200 doları bulabilir.

“işiniz harika, benzersiz, temel olarak verici ve yine de merkezi platformlar size hakları olmayan bir çalışan gibi davranıyor. Emek harcayan sensin ama işin kaymağını onlar yiyorlar.”

  • Bir esnek çalışan yorumu

Y kuşağının yüzde 83’ü gücün büyük bir kısmının birkaç şirketin elinde olduğuna inanıyor. Siz de benim gibiyseniz, esnek ekonomide çalışmak için alternatifler arıyor ve merkezi platformların yüksek komisyon ücretlerinden sıkıldıysanız FYD’nin bu konuda ne yapmak istediğini öğrenmek isteyebilirsiniz.

FYD nedir?

FYD, ortak bir hedefe sahip küresel bir topluluk olarak aynı fikirde olan bir grup freelance çalışandır ki bu kişiler,esnek ekonomi için merkezi olmayan bir ekosistem geliştirme amacına sahipler. Bu esnek ekonomiyi, büyük merkezi platformlara (daha az) bağımlı hale getirmeye çalışan bir grup olduğumuzu dile getirmek için çok fazla nedenimiz var.

Peki FYD’nin farkı nedir?

FYD, bankalar gibi finansal aracılara veya emanet işlevi görecek güvenilir üçüncü taraf platformlarına bağımlı olmayan, merkezi olmayan bir iş ekonomisi için yazılım geliştirir. FYD’nin kendi merkezi olmayan blok zinciri ve FYD coin adı verilen bir kripto para birimi vardır.

FYD Coin nedir?

FYD coin, FYD tarafından verilen ilk üründür. FYD coinler, Bitcoin’e benzer herhangi bir üçüncü taraf, hükümet veya ülke tarafından kontrol edilmeyen yeni dijital para formudur. Kripto para arzını kontrol edebilecek merkezi bir sahiplik veya otorite yoktur. İşlemler, bir bilgisayar ağı tarafından barındırılan bir defterde (çevrimiçi elektronik tablo) görüntülenebilir.

FYD Coin’in Bitcoin’den farkı nedir?

FYD coin dünyanın herhangi bir yerine saniyeler içinde gönderilebilir ve alınabilir, Bitcoin büyük bir değer deposu iken, 20-40 dakikalık bir onay süresine sahiptir. İşlem hızına ek olarak, Bitcoin’in popülaritesi ve talebi, maksimum arzı (21 milyon) ile bağlantılı olarak 80 $’a kadar işlem maliyeti oluşturabilir. FYD coin, saniyeler içinde gönderilir/alınır ve işlem başına ortalama 0,00001$ ücretle 60 saniye içinde onaylanır. Bu özellikleri, FYD Coin’inesnek ekonomiiçindeki mikro işlemler için uygun bir para birimi olmasını sağlar.

FYD’nin dikkat çeken özellikleri

FYD Coin, Bitcoin’e benzer olarak FYD’nin merkezsiz blok zinciri üzerinde çalışır.

FYD me, freelance çalışanların müşterilerle yüksek platform ücretleri ödemeden çalışabilecekleri bir platformdur. FYD Coin, platformun yerel ve tek para birimi olarak kullanılmaktadır.

FYD wiki, kripto paralarla yeni tanışanlar için bir web sitesidir. Bu platformda Masternode’lar, kripto staking, kripto para, NFT’ler ve kripto para madenciliği hakkında ücretsiz bilgi edinebilirsiniz.

FYD swap, FYD’yi Bitcoin veya DASH ile takas edebileceğiniz bir uygulamadır.

FYD hâlâ küçük bir topluluk ve yavaş ama emin adımlarla freelance çalışanların kontrolü ele geçirmesi için bir fırsat sunuyor. Bu model, size hitap ediyorsa, topluluğa katılın. Esnekçalışma ekonomisinde veya kripto para ekosisteminde yeniyseniz, FYD her ikisiyle de tanışmak için harika bir yoldur.

FYD Hotbit listelemesi

Ekim ayının sonundan itibaren FYD, Hotbit.io’da BTC paritesiyle alınıp satılabilecek. Hotbit.io, günlük ortalama 200 milyon euro hacmi ve 1,3 milyon aktif kullanıcısı ile önde gelen kripto para borsalarından biri konumunda.

FYD hakkında daha fazla bilgi almak için resmi siteyi ziyaret edebilirsiniz: https://www.fydcoin.com/

FYD tarayıcı: https://explorerv2.fydcoin.com/

Bizi Twitter’dan takip edebilirsiniz: https://twitter.com/FYDcoin

Bizimle Telegram üzerinden bağlantıya geçebilirsiniz: https://t.me/FYD_COIN

Discord topluluğumuza katılabilirsiniz: https://discord.gg/s9BKyqHGrp

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!