featured
elon-musk-dolandiricilik

Elon Musk gibi davranarak yatırımcıları dolandırdı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto dolandırıcılar, bu kez Elon Musk gibi davranarak yatırımcıları dolandırdı.

Kripto sektörünün en çok eleştirilen sorunlarından biri olan dolandırıcılar, bu kez Twitter’da görülmeye başlandı. Kripto sektörüyle yakın ilişki içinde olan Tesla CEO’su Elon Musk gibi davranan dolandırıcılar, kripto kullanıcılarını hedef alıyor.

BBC’nin 16 Mart tarihli haberine göre Sebastian adlı bir kripto kullanıcısı, bu dolandırıcılıkların birinin mağduru oldu. Twitter’da Elon Musk’ı takip eden Sebastian, gönderilerinin altında Musk gibi davranan sahte hesaplara denk geldi, fakat bu hesapların sahte olduğunu fark edemedi.

“Musk, Dogecoin ile ilgili bir gönderi paylamıştı ve ne anlama geldiğini merak etmiştim. Gönderinin altında ise yeni bir etkinliğin bağlantısı vardı. Ona tıkladım ve ücretsiz Bitcoin verildiğini gördüm!”

Sebastian, söz konusu internet sitesinin son derece profesyonel göründüğünü, sitede geriye doğru sayan bir sayaç olduğunu ve katılımcılara paralarını ikiye katlama vaadinde bulunduğunu söyledi.

Elon Musk’ın Tesla ekibiymiş gibi davranan dolandırıcılar, katılımcılardan 0,1 ila 20 arasında BTC göndermelerini talep ediyor ve karşılığında gönderdikleri miktarın iki katını göndermeyi teklif ediyorlardı.

Dolandırıcıların Twitter hesabının onaylı olması nedeniyle şüphelenmeyen Sebastian, dolandırıcılara 10 Bitcoin (değeri haber yayın saati itibarıyla 550 bin dolar civarı) gönderdikten sonra sayacı takip etmeye ve ödül Bitcoin’lerin cüzdanına ulaşmasını beklemeye başladı. Ne var ki sayacın sıfırı göstermesiyle birlikte başından aşağı kaynar sular döküldü.

“O zaman bunun dolandırıcılık olduğunu anladım. Ailemin geleceğini, erken emeklilik fonumu ve çocuklarıma geçirebileceğim tüm tatilleri çöpe atmışım gibi hissettim. Karımı uyandırıp ona çok, çok büyük bir hata yaptığımı söyledim.”

Parasını geri almak için dolandırıcılara e-posta ve tweet göndermek dahil her yolu deneyen Sebastian, nihayetinde paranın gittiğini kabul etmek zorunda kaldı.

Elon Musk kılığındaki dolandırıcıları uzun bir süredir izleyen Whale Alert, yetkilileri harekete geçirmek için uğraşsa da iddiaya göre başarılı olamadı. Ödül vaadiyle kandıran dolandırıcıların, 2021’in ilk üç ayında 18 milyon dolarlık vurgun yaptığı tahmin ediliyor. Bu miktar, 2020’nin tümünde 16 milyon dolar olarak ölçülmüştü.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!