featured

El Salvador’dan Sonra Sıra Paraguay’da mı?

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

El Salvador’da cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklamanın hemen ertesi gününde bir haber de Paraguay’dan geldi. Yine bir Güney Amerika ülkesi olan Paraguay’da ülkenin etkili politikacılarından biri profil fotoğrafını değiştirerek Bitcoin’i ulusal para ilan edebileceklerini mesajını verdi.

El Salvador Cumhurbaşkanı Başlattı

El Salvador’un cumhurbaşkanı Bukele, Twitter profil resmini, Bitcoiners için devam eden popüler bir meme trendi olan lazer gözleri içerecek şekilde değiştirmiş, kripto paraya verdiği desteği resmen ilan etmişti. Şimdi aynı şekilde kendi görselini düzenleyen Paraguaylı politikacı, yine Bitcoin ulusal para mı ilan edilecek? sorusunu akıllara getirdi.  

Ülkeler Neden Bitcoin’e Dönüyor?

Bitcoin 2017 yılında yaptığı büyük çıkış sonrasında düşüşe geçmiş ve yeniden çıkışa geçmesi ve  boğa koşusuna başlaması uzun zaman almıştı. Bu dönemde kişiler ve kurumlar kripto parayı incelemiş ve internet balonu olup olmadığına karar vermeye çalışmışlardı. 2021 boğa koşusu, Bitcoin’in gerçek bir değer deposu olduğunu kanıtladı. Bunu fark eden Kurumlar, Bitcoin çoğunluğuna atlamak için hızlı davrandılar, ardından halka açık olarak listelenen servet 500 şirketleri, hazinelerine Bitcoin eklediler.

El Salvador ve Paraguay gibi ülkeler bugünlerde Bitcoin’in sadece kendi ilçelerinin GSYİH büyümesini görmelerine yardımcı olmayacak sansüre dayanıklı para sunduğunu fark ettiler. Bu nedenle de bu kripto para üzerine kararlar almaya başladılar. Bu ülkeler boğa koşusu öncesinde Microstrategy gibi şirketlerin yaptığını yaparak büyük oynayabilirler. Ülkelerin Bitcoin’e yönelmelerinin başlıca nedeni ABD dolarının değer kaybetmesi olarak gösteriliyor. Bu durum ABD gibiler için büyük bir sorun teşkil etmeyebilir çünkü ihtiyaç duydukları kadar çıktı alabilseler de diğer pek çok küçük milletler çok acı çekiyor.

El Salvador başkanı, Bitcoin’in finansal kapsayıcılık sunduğu ve ülke nüfusunun  yüzde 70’inin bankasız olduğu gerçeği nedeniyle yasal bir dayanak olarak ülke için bir nimet olacağını zaman içerisinde kanıtlayabileceğini açıkladı. El Salvador nüfusunun yüzde 70’inin banka hesabı yok ve kayıt dışı ekonomide çalışıyor.  

Finansal içerme yalnızca ahlaki bir zorunluluk değil, aynı zamanda kredi, tasarruf, yatırım ve güvenli işlemlere erişim sağlayarak ülke ekonomisini büyütmenin bir yolu olarak görülüyor.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!