featured

El Salvador Hükümeti Maaşları Bitcoinle Ödemeyi Planlıyor

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ulusal Paradan Sonraki Adım Maaş

El Salvador’da son günlerde Bitcoin hareketliliği yaşanıyor. Ülkenin Başkanı Nayib Bukele’nin kripto parayı ulusal ilan etmesi sonrasında gerekli düzenlemeler yapılmaya devam ediyor. Sırada maaşların BTC ile ödenmesi düzenlemesi var. El Salvador hükümetinin üç bakanlığı, ülkedeki firmaların maaşlarını Bitcoin (BTC/USD) olarak ödemesine izin verip vermeyeceklerini tartışıyor. El Salvador’un Çalışma ve Sosyal Refah Bakanı Rolando Castro’ya atıfta bulunan bir rapor açıkladı. Hükümet, BTC yasal ihale olarak kullanılmaya başlar başlamaz bu değişikliği nasıl uygulayabileceğini analiz ediyor.

Yazılan rapordan, maaş tartışmasına katılan üç bakanlık Ekonomi Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Refah Bakanlığı olduğu bilgisine ulaşıldı. Ancak ülke yöneticileri bu konuyu düşündükleri ve henüz şekillendirmedikleri için çok fazla bilgi vermiyorlar. Bununla birlikte, ülkedeki şirketlerin BTC’nin içsel oynaklığını nasıl aşabilecekleri de ayrı bir soru olarak akıllarda durmaya devam ediyor. Bu soruna olası bir çözüm sunan Binance CEO’su Changpeng Zhao, işverenlerin varlıklarını stablecoin’lere dönüştürebileceklerini söyledi.

El Salvador, BTC’ye maaşlarını entegre ederek, tüm maaşların dolar olarak ödenmesini öngören 2001 tarihli Para Entegrasyon Yasasını değiştirmek zorunda kalacak. Bu yasa, El Salvador’un kolonunu dolar ile değiştirdiği Francisco Flores yönetimi sırasında yürürlüğe girdi.

BTC Merkezi Olma Çabası

El Salvador’un tek amacı ulusal para ilan etmek değildi. Aynı zamanda ülkeyi Bitcoin’in merkezi haline getirmek gibi bir hedefleri de söz konusu. Nayib Bukele, ülkedeki jeotermal enerjiyi kullanarak kripto para madenciliğinin de merkez olmayı hedefliyor. Ülkede meclisten geçen yasa tasarısı, ülkenin Uluslararası Para Fonu (IMF) ile olan programı üzerindeki potansiyel etkisine ilişkin artan endişelere rağmen Kongre’de 84 oydan 62’sini aldı. Böylece El Salvador, BTC’yi yasal ihale olarak kabul eden ilk ülke oldu.

Yurt dışında yaşayan El Salvadorluların ülkedeki yakınlarına Bitcoin vasıtası ile daha hızlı para gönderebileceklerine dikkat çeken Bukele, isteyen kişilerin ülkedeki diğer yasal ödeme aracı ABD dolarını kullanabileceğini de belirtti. Bukele, ülkeye finansal katılım, yatırım, turizm, inovasyon ve ekonomik kalkınma getireceğini söyleyerek BTC konusunda aşırı iyimserdi.

BTC’nin enerji tüketimine yönelik artan eleştirilerden kaçınmak için Başkan Bukele, devlete ait bir jeotermal elektrik şirketi olan LaGeo’ya ülkedeki yanardağlardan gelen enerjiden yararlanarak Bitcoin madencilik tesisleri sunma planı hazırlaması için talimat verdi. Bunu yaparken Başkan Bukele, ülkenin jeotermal güçle çalışan bir BTC madencilik merkezini kolayca inşa edeceğini söyledi.

BTC meraklılarını ülkeye çekmek isteyen Başkan Bukele, El Salvador’un en az üç BTC’ye yatırım yaptığını kanıtlayabilen herkese vatandaşlık teklif edeceğini söyledi. Başkana göre, BTC’nin yasal ihale olarak kullanılması üç aydan kısa bir süre içinde başlayacak.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!