featured
Dünya Bankası El Salvador Haberi

El Salvador, 135-140 milyon dolar değerinde Bitcoin alacak

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ülkenin tüm yetişkin nüfusuna 30 dolar değerinde BTC dağıtılması için, El Salvador’un 135-140 milyon dolar değerinde Bitcoin satın alması gerekiyor.

Bitcoin (BTC), El Salvador’un aldığı çok ses getiren karar ile geçtiğimiz günlerde ilk kez bir ülkenin resmi para birimi olarak kabul edildi.

El Salvador, daha sonra Bitcoin’in ülke genelinde yaygınlık kazanması amacıyla ülkedeki tüm yetişkinlere 30 dolar değerinde BTC’nin ücretsiz verileceğini duyurdu. Statista’nın verilerine göre, ülkede 15 yaş üstü 4,72 milyon vatandaş bulunuyor.

Popüler istatistik uzmanı Willy Woo, 25 Haziran tarihli gönderisinde bu nüfusun, dünya genelindeki Bitcoin kullanıcısı sayısını bir günde yüzde 2,5 artıracağına dikkat çekti:

“El Salvador’daki 4,5 milyon yetişkinin tümünün ücretsiz BTC teklifini kabul edeceğini varsayarsak, Bitcoin’in dünya genelindeki kullanıcı sayısı bir günde yaklaşık yüzde 2,5 artacak.”

Ülkenin tüm yetişkin nüfusuna 30 dolar değerinde BTC dağıtılması için, El Salvador’un 135-140 milyon dolar değerinde Bitcoin satın alması gerekiyor. Topluluk, bu durumun kripto para üzerindeki satın alma baskısını artırmasını ve fiyata yukarı yönde etki etmesini bekliyor.

El Salvador, vatandaşların yalnızca devlet tarafından verilen kripto para cüzdanı uygulamasını indirdikten sonra ücretsiz Bitcoin alacağını açıkladı.

Geleneksel kurumların El Salvador’un bu kararına tepkisi ise olumsuz oldu. JPMorgan, El Salvador’un BTC hamlesinin IMF ile kredi müzakerelerini tehlikeye atabileceğini söylerken, Dünya Bankası da El Salvador’un Bitcoin’i yasal para birimi olarak kullanmaya geçiş sürecine yardım talebini reddetti.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!