Polygon EIP-1559
Polygon EIP-1559

EIP-1559 Güncellemesi Başladı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

EIP-1559, Ethereum ağında ağustos ayında gerçekleştirilen ve işlem ücretlerini kısmi yakma mekanizması getiren güncelleme, layer-2 ölçeklenme ağı Polygon’da da başlatıldı.

Ethereum EIP-1559 güncellemesi, geçtiğimiz yaz London hard fork’uyla yapılmış ve gas ücreti öngörülebilirliği ve işlem ücreti yakımı bakımından başarılı sonuçlar ortaya koydu. Güncelleme, şimdi ise layer-2 ölçeklenme ağı Polygon’da “ücret görünebilirliğini” iyileştirmek amacıyla başlatıldı. Güncelleme 23850000’inci blokta aktif edildi.

Polygon ekibi, 17 Ocak’ta güncellemenin Mumbai testnet’te başarıyla çalıştırılmasının ardından güncelleme tarihini duyurdu.

EIP-1559 güncellemesi, Polygon’a da aynı ücret yakma mekanizmasını getirecek ve MATIC tokenlerin bir kısmı yok edilmeye başlanacak.

“Token yakma, Polygon ağında başlayarak Ethereum ağında sonlanacak iki aşamalı bir süreç olacak.”

Polygon ekibi, tıpkı Ethereum gibi MATIC’in de muhtemelen deflasyonist hale geleceğini açıkladı. Ekibe göre her yıl toplam arzın yüzde 0,27’sinin yakılması planlanıyor. MATIC toplam 10 milyar sabit ve 6,8 milyar dolaşımda olan arza sahip.

Güncelleme spamı ve ağ yoğunluğunu azaltacağı gibi, “deflasyonist baskıdan işlemleri yürütmelerinin karşılığında ödül olarak MATIC aldıklarından dolayı hem doğrulayıcılar hem de delegeler fayda sağlayacak.”

EIP-1559, Ethereum ağında başlatıldığından beri toplamda 1,54 milyon ETH yakıldı. Ethereum ağında hisse ispatı tam olarak başlatıldıktan sonra yıllık yüzde 2,5 deflasyon öngörülüyor.

EIP-1559 Güncellemesi Nedir

EIP, Ethereum Improvement Proposal’ın kısaltımış halidir. EIP’ler ETH için geliştirme önerilerine verilen adlardır. Bu geliştirmeler ETH ağının geliştiricileri tarafından değerlendirilir ve uygun bulunduğu takdirde uygulamaya geçer. Bu geliştirme modelleri Bitcoin’de de vardır ve BIP ( Bitcoin Improvement Proposal ) adı verilir.

Son günlerde adını sıklıkla duyduğumuz Ethereum için geliştirilen EIP-1559’u sizler için açıklamaya çalışacağız. Ethereum’un para politikası tarihindeki en dramatik temel değişim yakındır desek yeridir. EIP-1559’un ETH fiyat üstündeki etkileri, ETH ağında fee’lerin artıp artmayacağı, ETH’yi deflasyonist yapıp yapmayacağı gibi soruları cevap vereceğiz.

EIP’ler kendi içinde Networking, Core, Interface ve ERC olarak 4’e ayrılır. Örnek verecek olursak ERC-20 olarak bilinen ve ETH ağı üzerinde tokenlar yaratmaya sebep olan güncellemeler EIP’e örnek olarak verilebilir. Yine aynı şekilde NFT’ler olarak bilinen Non-Fungible Token’ler ERC-721 ile EIP olarak uygulanmıştır. EIP-1559 ise bu şekilde EIP’ler gibi “fee-burn proposal” yani işlem ücreti yakma olarak ETH için önerilmiştir.

Ethereum ağında transferlerin gerçekleşmesi için madencilere ücret verilir. Ethereum ağındaki ücretleri onaylamak için ise GAS gereklidir. EIP-1559, doğrudan madencilere gitmek yerine yakılacak olan her işlem için dinamik olarak ayarlanmış bir “temel ücret” belirlemek için ücret mekanizmasını değiştirir. Yatırımcılar, istenirse işleri hızlandırmak için taban ücretlerine isteğe bağlı bir “bahşiş” de ekleyebilir. Bu noktada parayı veren düdüğü çalmış oluyor.

EIP-1559 ile birlikte her bloktaki 12.5 milyon olan Gas kapasitesi 25 milyon Gas kapasitesine çıkacak ve her bir blokta daha fazla işlem gerçekleşmiş olacak. Böylelikle Gas ücretlerinden ötürü bekleyen işlemler gerçekleşerek Ethereum’u daha da kullanıcı dostu hale getirecek.

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!