Bitcoin Kapsamlı Fiyat Analizi
Bitcoin Kapsamlı Fiyat Analizi

Detaylı Bitcoin (BTC) Fiyat Analizi

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin, mart ayının ilk haftasına yılın açılış fiyat seviyesi olan 46 bin doların üzerinde başladı. Peki sırada ne var?

Bitcoin (BTC) fiyat hareketini önümüzdeki günlerde etkileyebilecek beş faktöre birlikte göz atalım.

Bitcoin 2022 düşüşünün unutturdu

BTC/USD paritesi, yıl başından beri ilk kez 47 bin dolar seviyesini görüyor. Son 24 saatte neredeyse 3 bin dolar fırlayan Bitcoin, aylardır boğaları baskılayan direnç seviyelerini bir bir kırdı.

46 bin dolar, çoğu kişi için öneme sahip bir seviyeydi ve Bitcoin’in daha büyük hareketlere hazır olduğunun sinyalcisi olarak görülüyordu.

Daha dikkatli davrananlar dahi yükselişin sürme ihtimalini göz ardı etmiyor.

Analist ve istatistik uzmanı Willy Woo, “Bitcoin’in temel alım baskısı, boğa piyasası seviyelerine geldi,” diye belirtti.

Bir diğer analist Matthew Hyland da 46 bin dolar argümanını destekliyor ve geçilmesi gereken bir sonraki uzun vadeli direnç olarak 52 bin dolara işaret ediyor.

Hyland, Twitter gönderilerinde ralliden önce Bitcoin’in göreceli güç endeksinde (RSI) de kırılma olduğuna ve bunun trend değişimlerinin klasik bir göstergesi olduğuna dikkat çekti.

Analistler borsalardan ayrışmayı takip ediyor

Enflasyon, Avrupa’da savaş ve koronavirüs tehdidinin geri dönmesi gibi büyük makro tetikleyiciler, yorumcuların 2022’de borsalar ve benzer şekilde riskli varlık için karanlık dönemler öngörmelerine yol açtı.

Borsalarda Mart 2020’ye benzer bir çöküş yaşanabileceği konusunda uyaran yorumcular, bu tarihi izleyen “kolay para” döneminin sona erdiğini ve yalnızca parasal genişlemenin sürmesinin Bitcoin’e yüklü sermaye çekeceğini ileri sürüyor.

Ne var ki Bitcoin, kendi yolunda ilerlemeyi sürdürüyor. S&P 500 ile korelasyonu son 17 ayın en yüksek seviyesine ulaşan kripto para, borsalar ile gösterdiği yoğun korelasyondan ayrışmak için uğraşıyor.

S&P 500’de yaşanan önemli miktarda satışlar ve açılan kısa pozisyonlar, yukarı yönde “kısa pozisyon sıkışması” yaşanma ihtimalini de artırıyor.

Woo, “Borsalarla riskli/risksiz korelasyonlar kısa vadeli etkilerdir. BTC, kısa vadeli spekülatörler nedeniyle bu korelasyonu gösteriyor,” diye özetledi.

“Bitcoin’in yaygınlık eğrisi temelli iç talep esasları çok daha güçlü. Piyasa, nihayetinde Ekim 2020’de olduğu gibi ayrışacak.”

Durum böyleyse, Bitcoin vadeli işlemlere gösterilen ilgi de yakın izlenmesi gereken bir faktör olabilir. Coinglass verilerine göre Bitcoin vadeli işlemlerin açık pozisyonları, aralık ayından beri görülen en yüksek seviyede.

Kim parasını geri ister?

Zincir üstü analiz şirketi Glassnode’un da hafta sonu belirttiği gibi, 45.900 dolar önceden yüklü alımların gerçekleştirildiği bir seviyeyi temsil ediyor.

Piyasa katılımcıları rekore fiyat seviyesinden düşüş başladığından beri alım yapıyor. Bu katılımcılar, 46 bin doların 2022 için şimdiye kadar tavan fiyat olması nedeniyle zarardaydı.

Glassnode, bu alıcıların zararını karşılama isteğiyle çıkış yapması halinde yükseliş duyarlılığının dağılabileceği konusunda uyarıyor.

Bitcoin Hash zorluğunda yükseliş bekleniyor

Bitcoin’in ağ esasları bu yıl hayal kırıklığına uğratmayacak gibi gözüküyor.

Kazakistan’daki madencilik alanında yaşanan karışıklıklar nedeniyle bir aydır düşen madencilik zorluğunun, önümüzdeki otomatik düzeltmede artış göstererek 28,67 trilyona ulaşması ve rekor kırması bekleniyor.

Diğer yandan madencilik havuzlarının sunduğu hash oranı ise 219 (EH/s) civarı ölçüldü.

Hırs bu yıl ilk kez yükselişe geçti

Kripto Korku & Hırs Endeksi, 2022’de ilk kez ortalama yatırım duyarlılığındaki coşkuya işaret etti.

Klasik duyarlılık göstergesi, Bitcoin geçtiğimiz kasım ayında 69 bin dolara çıktığından beri ilk kez “hırs” bölgesinde görüldü.

Gösterge, yalnızca bir hafta önce 22/100 puanda, yani yalnızca “korku” bölgesinde değil, aynı zamanda “aşırı korku” bölgesindeydi.

Kripto Korku & Hırs Endeksi. Kaynak: Alternative.me

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!