featured

DeFi Haberleri 13-18 haziran tarihleri arası 3.9

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

13-18 haziran tarihleri arasında DeFi alanında öne çıkan merkezi olmayan DeFi haberlerini sizler için bir araya getirdik.

Merkezi olmayan (Decentralized) ve finans (Finance) kelimelerinin kısaltmasından meydana gelen DeFi, herhangi bir merkeze ya da otoriteye ihtiyaç duymayan finansal yapıya denir. Temelde blockchain ağları üzerine inşa edilmiş olan DeFi, yeni nesil dijital para altyapılarının oluşturulması için en önemli gelişmeler arasında sıralanır.

“Bu şartın sağlanması durumunda, şu işlem gerçekleşir” mantığına dayanan ve otomatik biçimde çalışan akıllı sözleşmeler, konsensüs protokolleri ve merkezi bulunmayan uygulamalar (Decentralized Application – DApp), merkeziyetsiz finans yapılarının önemli parçaları arasındadır.

Bu doğrultuda geçtiğimiz hafta DeFi alanında gerçekleşen güncel ve popüler haberleri sizlere aktarıyoruz:

Michael Saylor, Lightning Network ve Bitcoin’in DeFi’yi kurtarabileceğini düşünüyor

Bitcoin (BTC) maksimalist ve Microstrategy’nin CEO’su Michael Saylor, merkeziyetsiz finans (DeFi) sektöründeki son kırılmalar ışığında Bitcoin ve Lightning Network’ün (LN) DeFi sektörünün imdadına yetişeceğini düşünüyor.

İki büyük protokol Terra ve Celcius’un son zamanlarda çektikleri zorluklarla beraber DeFi sektörü sıkıntılı bir dönemden geçiyor. Michael Saylor da, yakın zamanda attığı bir tweet’te Bitcoin ve Lightning’in endüstriyi istikrara kavuşturabileceğini öne sürüyor.

Saylor’a göre Bitcoin, Defi için sağlam bir ekonomik ve teknik temel sağlayabilir.

Sonuç olarak, MicroStrategy’nin CEO’su, Bitcoin’in katman 2 (layer-2) ölçekleme çözümü olan Lightning Network konusunda çok hevesli. “Bitcoin paranın geleceğidir ve Lightning protokolü işlem ölçeklenebilirliğine yardımcı olacaktır” dedi.

Verilere göre, çoğu büyük DeFi protokolünde sermaye çıkışı var

Pazartesi günü, piyasalarda yoğun bir kripto para satışı gerçekleşti ve bu durum, hem projeler hem de kuruluşlar için önemli dalgalanmalara sebep oldu. Merkeziyetsiz finans (DeFi) borç veme protokolü Aave’de, kullanım oranları neredeyse tüm stablecoin borçlanmalarında düştü. Binance USD (BUSD) ise, mayıs ayındaki yüzde 80’lere kıyasla şuan yüzde 30’lara kadar indi.

Kullanım oranı, borç olarak alınan fonların yatırılan fonlara oranıdır. Borçluların Aave’de bir kredi almadan önce dijital varlık teminatı göndermeleri gerektiğinden, muhtemelen tasfiyeyi önlemek için Monda’nın satışları ışığında toplu olarak geri çekiliyor. DeFi Llama’dan elde edilen veriler, Aave’nin geçen ekim ayında 33,51 milyar dolar olan kilitli toplam değerinin (TVL) şuan 8,11 milyar dolara düştüğünü gösteriyor.

CryptoRank Platformuna göre, genel DeFi protokollerindeki kilitli toplam değerin (TVL), kısmen sermaye kaçışı ve dijital varlıkların değerindeki düşüş nedeniyle nisan ayının sonundan bu yana yüzde 55 düştü.

BAYC koleksiyoncusu Jeff Huang, DeFi dedektifi tarafından görevi kötüye kullanmakla suçlandı

DeFi dünyasında bir siber dedektif olan ZachXBT, Machi Big Brother olarak bilinen Tayvanlı Müzisyen Jeff Huang’ı, 10 farklı kripto para projesinde görevi kötüye kullanmakla suçladı. Machi Big Brother, Tayvan dışında meraklı bir Bored Ape Yacht Club NFT koleksiyoncusu olarak biliniyor ve geçen yıl kripto boğa piyasasının zirvelerinde tahmini olarak 8,26 milyon dolar değerinde bir koleksiyona sahipti.

Bir çok iddia olmasına rağmen, bunların en büyüğü, Huang’ın blockchain şirketleri için inşa edilmiş Tayvan hazine yönetim platformu olan Formosa Financial’ın (FMF) tokenleri için 2018 yılında ilk madeni para teklifi sırasında toplanan 22 bin Ether’in (ETH) nerede olduğu iddiasına yönelikti.

Halka açık cüzdanı yalnızca iki yıl önce çevrimiçi olan Huang, ZachXBT’nin bu ve benzeri iddialarının yanlış bilgiler içerdiğini belirterek kınadı ve yalanladı.

Binance Labs’in DeFi kuluçka programı için ayı piyasası sorun değil

Kripto para borsası Binance’in risk sermayesi ve kuluçka kolu Binance Labs, devam eden ayı piyasasına rağmen işine her zamanki gibi devam ediyor.

Girişim sermayesi şirketi, merkeziyetsiz finans (DeFi) ve Web3’e odaklanan yeni projeleri desteklemek için hazırlanan En Değerli Geliştirici (MVB) hızlandırıcı programının beşinci turunu başlatmaya hazırlanıyor.

BNB Chain ile işbirliği içinde düzenlenen program, kuluçka ve yatırım sağlayarak BNB Chain blockchain ağında merkeziyetsiz uygulamalar oluşturan geliştiricilere özel destek sağlamayı hedefliyor.

DeFi topluluğunun, merkeziyetsiz finans alanından bekledikleri yenilikler neler?

Topluluk, daha fazla likit stake hizmetlerinden daha fazla gizlilik odaklı projelere kadar, DeFi’nin geleceği için beklentilerini paylaştı.

Kripto para piyasası ayı sezonuna girmişken ve sosyal medya bir çok korku ve şikayet ile dolup taşıyorken, bazıları merkeziyetsiz finans (DeFi) alanının gelecekteki potansiyeline odaklanmayı seçiyor.

Reddit kullanıcısı Popular_Rub9075, Reddit’te DeFi başlığı altında topluluk üyelerine Defi alanında daha başka ne görmek istediklerini sordu. Reddit kullanıcısına göre, sosyal mecraların çoğunda olumsuz tartışmalar yaygın olsa da, potansiyele sahip projeleri değerlendirmek için en mükemmel zaman piyasaların düştüğü zamandır.

Bu soruya yanıt olarak Reddit kullanıcısı Crumbedsausage, emanete dayalı olmayan (kripto-para cüzdanı) daha fazla Liquid Ether (ETH) stake etme projesi görmek istediğini söyledi. Öte yandan, konuya katılanlardan başka biri, herkesin “kazanç elde etmek” için yeni yollar istediğini belirterek, verim sağlama konusunu da gündeme getirdi.

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!