NFT
featured
kripto para yönetmelik

Cumhurbaşkanlığından kripto para düzenlemelerine güncelleme

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para düzenlemelerine hız veren Türkiye, ödeme işlemlerinde sanal varlıkların kullanılmasını yasakladıktan sonra yönetmeliğe yeni maddeler ekledi.

Yapılan eklemenin ardından daha önce sadece ödeme hizmet sağlayıcılarının sorumlu olduğu kripto para işlemlerinin takibi hususuna, artık borsa ve dijital yatırım hizmet sağlayıcıları da dahil oldu.

30 Nisan 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Karanına göre, “Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” yürürlüğe konuldu.

Kanun maddesine “kripto varlık hizmet sağlayıcılar” ve “tasarruf finansman şirketleri” ifadeleri eklendi.

Güncel yönetmeliğe göre kripto para borsaları da Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun kapsamına alındı.

Resmi gazetede yayımlanan yönetmelik maddeleri şu şekilde:

MADDE 1- 10/12/2007 tarihli ve 2007/13012 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmeliğin 4’üncü maddesinin birinci fıkrasına (u) bendinden sonra gelmek üzere aşağıdaki (ü) ve (v) bentleri eklenmiştir.

“(ü) Kripto varlık hizmet sağlayıcılar.
(v) Tasarruf finansman şirketleri.”

MADDE 2- Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 3- Bu Yönetmelik hükümlerini Hazine ve Maliye Bakanı yürütür.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!