a
r
r

Çinli Bitcoin Madencilerini Zor Günler Bekliyor

Çin’de son günlerde yaşanan Bitcoin krizi madencileri de etkilemeye başladı. Çin'deki Bitcoin (BTC) madencileri hasher baskılarıyla yüzleşmek zorunda kalıyorlar.

Ülkenin, İç Moğolistan bölgesel hükümeti, yasağı ihlal edenler için ciddi önlemler almak için harekete geçiyor.

Sert Yaptırımlar Yolda

Çin, Bitcoin madenciliği konusunda ihlal söz konusu olduğunu tespit ettiği kişilere ağır yaptırımlar uygulayacak. Salı günü, İç Moğolistan, Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu (NDRC), kripto madenciliği faaliyetleri için yasa dışı olarak algılanan 8 alanı özetleyen bir bülten yayınladı. Bu haberin Çin merkez yönetiminin Bitcoin madencilerine ve özellikle bu kripto paraya uyguladığı yasağın ardından gelmesi ise son derece dikkat çekici.

Çin hükümeti bu yasağın gündeme alınmasının temel nedeni olarak çevresel etkileri gösteriyor. Madencilik faaliyetinde tüketilen elektrik ile çevreye büyük zararlar verildiği konularının öne çıkması ile birlikte yetkililer yasağı devreye aldı. Böylece madencilik nedeniyle oluşan zarar en aza indirilecek.

Çin hükümeti, çevresel etkileri nedeniyle ülkedeki madencilik faaliyetlerini yasaklama çabalarını yoğunlaştırdığını açıkladı. Kripto madenciliği yoluyla aşırı karbon salınımının, ülkenin karbon emisyonlarını azaltma hedefleriyle doğrudan tezat oluşturduğunu söyledi. NDRC, nihai karar alınmadan önce 25 Mayıs – 1 Haziran tarihleri ​​arasında kılavuzla ilgili kamuoyu yorumlarına yönelik portalını açtı.

Kripto Fiyatları Üzerinde Ağır Etki

Çin’in aldığı bu önlem Bitcoin fiyatını da olumsuz etkiledi. Hem Elon Musk hem de Çin tarafından madenciliğin çevresel etkilerine dayalı yasak gelince 60 bin dolar seviyelerinde olan kripto para bir anda çakıldı. Geçtiğimiz hafta, Çin Başbakan Yardımcısı Liu He, hükümetin Bitcoin ticareti ve madenciliği konusunda baskı yapmak istediğini açıklamasının ardından Çin’deki kripto topluluğu çılgın bir duruma düştü. Sebebin “bireysel risklerin sosyal alana aktarılmasını” engellemek olduğunu belirtti.

Çin’in en çok Bitcoin madenciliği yapılan bölgesi olan İç Moğolistan’da son taslak önerisi, özellikle sanal para madenciliği yapan internet ve telekomünikasyon şirketlerine yönelik geldi. Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu (NDRC)’na göre, bu tür şirketler kripto madenciliği yapıyorlarsa, ülkedeki işletme lisanslarını kaybedebilirler.

Çin’deki durum, dünyanın en değerli kripto para birimi Başbakan Yardımcısı’nın duyurusundan sonra% 30’dan fazla değer kaybettiği için Bitcoin (BTC / USD) fiyatını da etkiledi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

r
r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.