featured

Çin’in Dijital Yuan’ı Ethereum Üzerinden Çalışabilir

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sina Finance’in Pazartesi günü bildirdiğine göre, şu anda Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu Bilim ve Teknoloji Denetleme Bürosu direktörü Yao Qian, hafta sonu CBDC’lerin yalnızca dijital bir fiziksel nakit biçimi olmaya çalışmaması gerektiğini, akıllı sözleşme işlevselliğini içermesi gerektiğini söyledi.

Akıllı sözleşmeler, belirli koşullar karşılandığında işlevleri yerine getiren blok zinciri kod parçalarını otomatik olarak yürütür ve ayrıca yasal sözleşmeleri tamamlamak veya değiştirmek için tasarlanabilir.

Yao, Pekin’deki Uluslararası Finans Forumu 2021 Bahar Konferansı’na yaptığı açıklamada, akıllı sözleşme açıklarından kaynaklanan güvenlik olaylarının sayısının, teknolojinin hala olgunlaşması gerektiğini gösterdiğini söyledi. Ayrıca, dijital sözleşmelerin yasal statüsü konusunda endişeler olduğunu söyledi.

Bu nedenle, merkez bankaları, basit akıllı sözleşmelerden başlayarak ve güvenlik ve yasallık daha güvenli hale geldikçe karmaşıklık oluşturarak ihtiyatlı bir yaklaşım benimsemelidir.

Yao, başlangıcından 2018’de PBoC’den ayrılana kadar merkez bankasının dijital para birimi araştırma laboratuvarını yönetti ve 2019’un sonunda Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu’na geçti. Merkez bankasının birçok patent başvurusunda yazar veya ortak yazar olarak gösteriliyor. CBDC teknolojisi ile ilgili.

Halk Bankası, ticari bankalar ve ödeme sağlayıcılarıyla dijital yuan denemeleri üzerinde çalışıyor. Ancak Yao, bir CBDC’nin mutlaka hesaba dayalı olması gerekmediğini söyledi.

Teoride, “iki katmanlı” bir yaklaşımla, dijital bir yuan veya dijital dolar, Ethereum’un veya Facebook destekli Diem’in (eski adıyla Libra) ağına oturabilir. Bu, merkez bankalarının aracılara ihtiyaç duymadan doğrudan kullanıcılara CBDC sağlayabileceği anlamına gelir.

“Katmanlı işlemler, merkez bankasının dijital para biriminin banka hesapları olmayan gruplara daha iyi fayda sağlamasını ve finansal katılımı sağlamasını sağlayabilir” dedi.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!