featured
cardano kurucusundan bitcoin lafı

Cardano kurucusu: “Bitcoin’in problemi, çok yavaş olması”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

IOHK CEO’su ve Ethereum Kurucu Ortağı Charles Hoskinson, Bitcoin’in yavaş olması nedeniyle rakipleri karşısında dezavantajlı olduğunu ve hisse ispatı kullanan ağlara karşı kaybedeceğini ileri sürdü. 

Cardano’nun kurucusu, Lex Fridman ile gerçekleştirdiği röportaj sırasında hisse ispatı ağların, ilk kripto para olan Bitcoin’e kıyasla üstün hız ve işlevsellik sunduğunu belirtti:

“Bitcoin’in problemi, çok yavaş olması. Geçmişteki mainframe programlamaya benziyor. Hala hayatımızda olmasının tek nedeni, çok fazla yatırım yapılmış olması.”

Hoskinson, Bitcoin’in emek ispatı konsensüs mekanizmasına ilişkin “Bu lanet şeyi güncellemeniz gerekli!” yorumunda bulundu.

Cardano kurucusu, Bitcoin topluluğunu kripto paranın ana katmanının ötesinde inovasyon yapma konusunda isteksizliği nedeniyle de eleştirdi. Hoskinson, Bitcoin’in layer 2 ölçeklenme çözümlerinin de “son derece kırılgan” olduğunu düşünüyor.”

“Bitcoin, bizim en büyük düşmanımız. Ağ etkisine sahip, marka adı var ve yasal olarak kabul görmüş durumda. Ne var ki, sistemi değiştirmenin bir yolu bulunmuyor.”

Diğer yandan Hoskinson, değişimi benimseyen ve çevik bir geliştirme kültürü olan Ethereum’un, Bitcoin ağıyla rekabet edecek konuma geldiğini düşünüyor.

Hoskinson, “Ethereum ile ilgili iyi olan şey, bu sorunu yaşamaması. Bitcoin ile aynı ağ etkisine sahip olacak noktaya geliyor, fakat topluluk tamamen farklı bir kültüre sahip. Değişimi ve güncellemeyi seviyorlar” diye belirtti ve ekledi:

“İki sistem arasında bahse girecek olsaydım, on seferin dokuzunda Ethereum’u seçerdim.”

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!