featured
bu hafta takip edilecek coin

Bu hafta takip edilmesi gereken 4 altcoin

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dolar karşısındaki hareketleri dikkat çeken 4 altcoin mercek altında. Bitcoin (BTC) fiyatı 60.000 doları aşmakta zorlanıyor. Bu güçlü direnç, piyasa katılımcılarının mevcut seviyelerde temkinli olduğunu, fiyatı yükseltmek ve yükseliş trendini devam ettirmek için ilave desteğe ihtiyaç duyulduğunu gösteriyor.

Bitcoin, bir sonraki trend hareketine başlamadan önce konsolidasyon sürecinde gibi. Öte yandan 4 altcoin, ivmeli hareketleriyle dikkat çekiyor. Cointelegraph analisti Rakesh Upadhyay, kısa vadede yükseliş gösterebilecek 4 altcoin ve Bitcoin için fiyat değerlendirmesi yaptı. 

BTC/USD – Bitcoin Analiz

Bitcoin yükseliş eğiliminde ve boğalar düşüşler esnasında 20 günlük üstel hareketli ortalama (EMA) (55.455 dolar) bölgesinden alım yapmayı sürdürüyor. Dünkü mum çubuğundaki uzun kuyruk, boğaların birikim yapmak için bu dipleri kullandığını gösteriyor.

BTC/USDT paritesine ait günlük grafik. Kaynak: TradingView

Boğalar şimdi fiyatı 60.000 dolardan 61.825 dolara yükseltmeye çalışacak. Başarılı olurlarsa, BTC/USD paritesini 72.112 seviyesine kadar çıkarabilecek bir yükseliş trendi başlayabilir.

Diğer bir olasılık ise, fiyatın tekrar dirençten geri dönmesi ve paritenin dar bir aralıkta kalması yönünde. Böyle bir durumda, bir sonraki kırılım hangi yönde olursa olsun büyük olasılıkla güçlü bir trend hareketini başlatacaktır.

Grafikte görülen tek düşüş eğilimi, göreceli güç endeksinde (RSI) ortaya çıkan negatif sapma. Bu indikatördeki düşüş, fiyatın 20-EMA’nın altında kalması durumunda devreye girebilir.

Eğer böyle bir fiyat gerilemesi yaşanırsa, parite 50 günlük basit hareketli ortalamaya (SMA) (49.977 dolar) düşebilir ve burası kritik bir destek olacaktır. Zira bu seviyenin altında bir kırılma 43.006 dolarlık desteğe kadar geri çekilmeye neden olabilir.

UNI/USD – Uniswap fiyat değerlendirmesi

Uniswap (UNI) fiyatı şu anda 27,97 ila 35,2 dolar arasında konsolidasyon sürecinde. Boğalar, 20 Mart tarihinde yükseliş trendini sürdürmeye çalıştı, ancak mum grafiği üzerindeki uzun fitil ve kırmızı renkteki kapanış 35,2 dolar civarında kâr alımları yapıldığını gösteriyor.

UNI/USDT paritesine ait günlük grafik. Kaynak: TradingView

Ancak son iki gündür herhangi bir satış baskısı gelmedi. Her iki hareketli ortalama (MA) da yukarı yönde ve göreceli güç endeksi (RSI) pozitif bölgede. Yani yukarı yönlü hareket ihtimali daha yüksek.

Boğalar fiyatı 35,2 doların üzerine çıkarabilirse, UNI/USD paritesi 42,43 dolara ve ardından 46 dolara kadar ilerleyebilir.

Bu varsayımın aksine, fiyat düşer ve 20 günlük üstel hareketli ortalamanın (EMA) (30,43 dolar) altına inilirse, parite 27,97 dolara kadar inebilir. Bu seviye, dikkat edilmesi gereken önemli bir destek haline gelecektir, zira kırılması durumunda satış baskısı başlar. Akabinde 50 günlük basit hareketli ortalama (SMA) (25,72 dolar) ve ardından 22 dolara kadar derin bir düzeltme görülebilir. 

LUNA/USD – Terra Analiz

LUNA, günlük bazda rekor seviyelerde yükselmeye devam ediyor ve güçlü bir yükseliş trendinde. Ayılar, 17 Mart’ta yükseliş trendini durdurmaya çalıştı ancak fiyatı bir günden fazla aşağıda tutamadılar. Bu da her düşüşte güçlü bir alımla karşılaşıldığını gösteriyor.

LUNA/USDT paritesine ait günlük grafik. Kaynak: TradingView

19 Mart şamdanındaki uzun fitil yüksek seviyelerde kâr alımlarının yapıldığını gösteriyor, ancak boğalar düşüşlerde satın aldığı için dün itibarıyla fiyat, tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Bu durum eğilimin bozulmadan kalabileceğini gösteriyor.

Her iki hareketli ortalama (MA) da yükseliyor ve göreceli güç endeksi (RSI) 84 seviyesini aşmış durumda. Piyasa boğaların kontrolü altında gibi. Yukarı yöndeki bir sonraki hedef 27,46 dolar olacaktır.

Diğer taraftan birlikte, keskin yükselişler uzun süre devam etmez. Bu nedenle trader’lar, fiyatı daha yüksek seviyelere çıkarmak yerine yeni pozisyon açmak amacıyla bir düzeltme veya konsolidasyon bekleyebilir. 18,51 doların altındaki bir kırılım, 20 günlük üstel hareketli ortalamaya (EMA) (15,43 dolar) düşüşe neden olabilir.

Bu destekten toparlanma gelirse, trader’lar dipten satın almaya devam ettikleri ve yükselişe inanmaya devam ettikleri ortaya çıkacak. Ancak 20-EMA’nın altında bir kırılım, daha derin bir düzeltmenin başlangıcına işaret edebilir.

THETA/USD – Theta Analiz

THETA, son birkaç gündür güçlü bir yükseliş eğiliminde. 22 Mart itibarıyla tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 10,68 dolara yükseldi, ancak yüksek seviyelerde kâr alımlarının gelme ihtimali var.

THETA/USDT paritesine ait günlük grafik. Kaynak: TradingView

20 Mart’taki sığ düzeltme, trader’ların dipten satın aldığını ve para biriminden vazgeçmediklerini gösterdi. Bilindiği üzere güçlü yükseliş trendleri sırasında, geri çekilmeler genellikle kısa süreli olur.

Boğalar, fiyatı iki gündür tüm zamanların en yüksek seviyesine yükseltiyor ve bu da yükseliş trendinin yeniden başladığını gösteriyor. THETA/USD paritesinin şimdiki hedefi 12,35 dolar gibi gözüküyor. Yukarı yönelen hareketli ortalamalar (MA) ve aşırı alım bölgesindeki göreceli güç endeksi (RSI) boğaların direksiyonda olduğunu ortaya koyuyor.

Bu yükseliş görünümünün geçersiz hale gelmesi için, ayıların satışları artırması ve fiyatı 7,99 doların altına çekmesi gerek. Eğer bu olursa, mevcut yükselişin bir boğa tuzağı olduğu anlaşılacak.

FIL/USD – Filecoin Analiz

Filecoin ağının yerel tokeni FIL de güçlü bir yükseliş trendinde. 16 ve 17 Mart’taki keskin yükselişin ardından kısa vadeli işlem yapan trader’lar, 18 Mart tarihinden itibaren kâr alımlarını artırınca düzeltme sürecine girildi. Ancak bu geri çekilmeler sığda kaldığından önümüzdeki günler için olumlu bir işaret şeklinde düşünülebilir.

FIL/USDT paritesine ait günlük grafik. Kaynak: TradingView

Boğalar, FIL/USD paritesini 73,79 doların üzerinde tutmaya çalışıyor. Bu destek, %38,2 Fibonacci geri çekilme seviyesinin hesaplandığı 75,74 dolar hattının hemen altında. Boğalar başarılı olursa, parite yeniden 96,66 dolara yükselebilir.

Bu direncin üzerinde bir kırılım ve günlük kapanış, yükseliş trendinin bir sonraki ayağını başlatabilir. Böylece fiyat 128,55 dolara ulaşabilir.

Diğer taraftan ayılar fiyatı 73,79 doların altına çekerse, parite 20 günlük üstel hareketli ortalamaya (EMA) (59,95 dolar) düşebilir. Bu destekten yukarı doğru gelecek bir toparlanma, eğilimin pozitif kaldığını gösterecek. Aşağı hareket gelirse trend yönünü değiştirebilir.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!