featured
xrp formasyon

Bu formasyon çalışırsa XRP fiyatı Bitcoin karşısında dibi görebilir

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

XRP boğaları dikkat! Popüler teknik gösterge Bitcoin karşısında altcoin’in dibi boylayabileceğini söylüyor.

Ripple blockchain ağının yerel tokeni XRP, geleneksel bir teknik indikatöre göre Bitcoin (BTC) karşısında tam bir düşüş trendine girebilir.

Omuz Baş Omuz (H&S) olarak adlandırılan model, bir varlığın ortak bir zemin fiyat üzerinde üç defa zirve yaptığında ortaya çıkar. Omuz olarak bilinen ilk ve sondaki tepelerin arasında baş olarak adlandırılan en yüksek tepe gözlenir.

H&S modeli, varlık yüksek işlem hacimlerine ulaşıp boyun çizgisinin altına düştüğünde ve negatif yönde kopuş onayladığında tamamlanır. Bahsi geçen boyun çizgisi, daha derin aşağı yönlü seviyeleri hedefleyen trader’lar için en yaygın giriş noktası olarak belirlenir. Her zaman olmasa da H&S formasyonunun hedefi, formasyonun en yüksek noktası ile boyun çizgisi arasındaki mesafeye eşittir.

Tüm zamanların en düşük seviyesi

1980 yılında kurduğu küresel ticaret firması Factor LLC’nin CEO’su olan Peter Brandt, XRP/BTC enstrümanının H&S modeli oluşturduğunu söyledi. Cuma günü erken saatlerde bir tweet paylaşan Brandt, Ripple tokeninin Bitcoin’e karşı paritesinde düşüş görülebilecğeini savundu. Tecrübeli trader şunu ekledi:

“[H&S modelinin] tamamlanması, [XRP/BTC] hedefini tüm zamanların en düşük seviyelerine indirecektir.”

XRP/BTC paritesi güçlü hacimlerle desteklenerek H&S boyun çizgisinin altına kırıldı. Kaynak: TradingView.com, Peter Brandt

H&S formasyonunun tepe noktası ile taban çizgileri arasındaki toplam mesafe yaklaşık 1.794 Satoshi olarak ortaya çıkıyor. Bu arada, boyun çizgisi desteği 2.120 Satoshi seviyesinde. Yani XRP/BTC’nin durumunda kâr hedefi (2.120 – 1.794), yani 326 Satoshi olarak hesaplanıyor.

Önümüzdeki destek seviyeleri

Ancak XRP/BTC paritesi rekor düşük seviyelerine yaklaşırken, hala bir dizi güçlü destek seviyesinden geçmesi gerekecek.  

XRP için ilk destek hattı olarak 200 günlük basit hareketli ortalama var. Kaynak: TradingView.com

XRP/BTC paritesi, 200 günlük basit hareketli ortalama (SMA) desteğinin hesaplandığı 1.696 Satoshi seviyesinden sekti. Parite, çizginin üzerinde kalırsa 2.120 Satoshi civarında H&S boyun çizgisini yeniden test etme olasılığı yüksek. Bu arada 2.120 Satoshi’nin üzerinde bir kapanış, H&S modelini geçersiz kılacaktır.

Öte yandan, 200 günlük SMA’nın altına kırılma, XRP/BTC’yi 1.555 satoshi civarında bir sonraki destek hattına indirebilir. Bu seviye, Kasım 2020’de pariteyi yüzde 170’den fazla yukarı itmede etkili olmuştu. Bununla birlikte, Hacim Profili yakın tarihte daha zayıf bir işlem faaliyeti gösteriyor.

Hacim Profili göstergesine göre son destek hattı, H&S modelinin kâr hedefi olan 326 Satoshi’nin iki katından fazla, yani 847 Satoshi seviyesinde.

XRP/USD paritesinin durumu

ABD doları karşısında XRP, kısa vadeli yukarı yönlü fırsatlar vadederken, aylık azalan kanal modelinde düşüş trendini sürdürdü.

XRP fiyatı, 22 Haziran’da azalan kanal desteğinden geri döndü. Kaynak: TradingView.com

XRP/USD paritesi, kanalın 22 Haziran’daki destek trend çizgisini test ettikten sonra yüzde 44,53 oranında toparlandı. Paritenin yukarı hareketiyle boğalar 0,69 dolar direncini test ettikten sonra hedeflerini 0,78 dolara doğru çevirdiler.

0,69 dolar seviyesi, Kasım 2020 ila Nisan 2021 arasında direnç görevi gördü. Bu arada 0,78 dolar seviyesi ise XRP/USD paritesindeki aşağı yönlü beklentiyi artıracak biçimde Mayıs 2021’den bu yana destekten dirence dönüştü.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!