featured
bitcoin ne kadar oldu

Bitcoin zararı büyük oldu. En büyük zararı ise kısa vadeli yatırımcılar yaşadı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto paranın geçtiğimiz 28 bin dolara kadar gerilemesiyle birlikte, yatırımcıların zararı büyük oldu. En büyük zararı ise kısa vadeli yatırımcılar yaşadı.

Bitcoin (BTC), mayıs ayında Tesla CEO’su Elon Musk’ın beklenmedik bir şekilde BTC ödemelerinin askıya alındığını duyurmasıyla birlikte başlayan değer kaybını sürdürüyor. Düzeltme öncesi 54.500 dolar civarında seyreden Bitcoin, haber yayın saati itibarıyla 34.600 dolar civarından işlem görüyor.

Kripto paranın geçtiğimiz hafta 30 bin dolar desteğini kaybetmesi ve 28 bin dolara kadar gerilemesiyle birlikte, yatırımcıların zararı büyük oldu. Zincir üstü analiz kaynağı Glassnode’a göre, en büyük zararı ise kısa vadeli yatırımcılar yaşadı.

Glassnode’un 29 Haziran tarihli gönderisine göre, kısa vadeli Bitcoin yatırımcıları, geçtiğimiz hafta Bitcoin tarihinin zincir üstü en büyük zararına şahit oldu. Glassnode, Bitcoin’lerini 155 günden uzun süredir elinde bulunduranları “uzun vadeli yatırımcı”, BTC’lerini son 155 gün içerisinde zincir üstünde hareket ettiren cüzdanları ise “kısa vadeli yatırımcı” olarak tanımlıyor.

Bitcoin’in gerçekleşen kâr ve zarar grafiği. Kaynak: Glassnode/Twitter

Yukarıdaki grafikte de görüldüğü gibi, kısa vadeli yatırımcıların geçtiğimiz haftaki gerçekleşen zararı 3,45 milyar dolara ulaştı. Gerçekleşen zarar, daha yüksek fiyattan satın alınan kripto paraların, daha düşük fiyata harcanması anlamına geliyor.

Kıyaslamak gerekirse, kısa vadeli yatırımcıların mayıs ayında Elon Musk’ın etkisiyle yaşanan düşüşte gerçekleşen zararı 2,65 milyar dolar, Mart 2020’de yaşanan koronavirüs kaynaklı çöküşte ise 1,38 milyar dolar olmuştu.

Diğer yandan zincir üstü göstergeler, kripto para üzerindeki satış baskısının azalacağına işaret ediyor. En büyük satış baskısı unsurlarından biri olan madencilerin, ağ zorluğunun düşmesi ve kârlılıklarının artması nedeniyle BTC satmaları beklenmiyor. Kısa vadeli yatırımcılar zararına satış yaparken, uzun vadeli yatırımcılar ise düşüş döneminde dip fiyattan BTC toplamaya devam ediyor.

Bitcoin, haber yayın saati itibarıyla 34.230 dolardan işlem görüyor.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!