featured
bitcoin boğa mujdesi

Bitcoin yüzde 38 geride ancak bazı teknik göstergeler boğa piyasası müjdesi veriyor

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin 40.000 dolara yönelirken göstergeler de boğa piyasasına işaret ediyor.

Bitcoin (BTC) fiyatı 13 Haziran’da yükselişe geçti ve 39.252 dolara kadar çıktı. Ancak dijital varlığın yükseliş trendine devam edip etmeyeceği konusunda analistler fikir ayrılığı yaşıyor.

Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 65.000 doları görmesinin üzerinden tam iki ay geçti. Delphi Digital tarafından yapılan piyasa analizinde, “BTC fiyatı 30.000 doların altına düşerse daha fazla kısa vadeli düşüşe neden olabilecek omuz baş omuz modeli oluşturabilir” ifadesi kullanılmıştı.

Bunu akılda tutarak, Bitcoin fiyatının bir sonraki adımda nereye gidebileceği konusunda daha geniş bir perspektif elde etmek için bazı önemli veri noktalarını gözden geçirmek gerekli.

Kısa vadeli BTC sahipleri zararda

Son iki ayda fiyatta yüzde 50’lik düşüş yaşandı. Kripto para piyasasının fiyat oynaklığına aşina olmayanlar için aşırı görünebilir, ancak on yılı aşkın süredir devam eden bu piyasada uzun vadeli yatırımcılar çok daha büyük hareketleri gözlemlediler. 

Bitcoin fiyatı 52 haftanın en yüksek seviyesinden düştü. Kaynak: Delphi Digital

Yukarıdaki grafikte görüldüğü gibi, özellikle fiyattaki önemli artışın ardından BTC için yüzde 70 veya daha fazla düşüşler görülebiliyor. 30.000 dolar civarında ayılar ve boğalar arasında net bir savaş var.

Hızla düşen fiyatlar, yeni ve eski Bitcoin sahiplerini ayrıştırdı. Kripto para analisti filbfilb tarafından vurgulanan SOPR (Harcanan Çıktı Kâr Oranı) verilerine göre trader’lar zararla satış yapmak durumunda kaldı. 

Bitcoin harcanan çıktı kâr oranı. Kaynak: Decentrader

Geçtiğimiz birkaç gün içinde, cüzdan ortalamaları tekrar kâra geçti.

Kripto Korku ve Hırs Endeksi (CFGI) ise COVID-19 salgını kaynaklı Mart 2020 satışlarından bu yana en düşük seviyeye geriledi.

BTC fiyat düşüşü sürecinde kripto korku ve hırs endeksi. Kaynak: Delphi Digital

Şu anda trader’ların  çoğunluğu tarafından yaşanan yüksek korku ve daha fazla kayıp endişesi nedeniyle birçok kişi kenarda bekliyor.

Bununla birlikte, Warren Buffet’ın söylediği gibi “diğerleri korktuğunda hırslı olun” düşüncesi, korku süreçlerinde satın almanın iyi bir giriş seviyesi olabileceği fikrini doğuruyor.

Duyarlılıkta hareketlenme

Bitcoin’in son iki ayda fiyatının 30.000 dolardan fazla düştüğü gerçeği bir yana, mevcut fiyatının 2017’deki tüm zamanların en yüksek seviyesinin neredeyse iki katı olduğunu da unutmamak gerek. Rallinin son altı ayda ne kadar güçlü ilerlediği ortada.

Decentrader’ın zincir üstü analizi, yakın zamanda “aşırı satım” sinyalinin tetiklendiğini gösteriyor ve “BTC’nin yakında dönmeye ve yukarı doğru hareket etmeye hazır olabileceğini” söylüyor.

Aktif adres duyarlılığı göstergesi tarafından vurgulanan yükseliş sinyali. Kaynak: Decentrader

Etkin adres duyarlılığı göstergesi, turuncu çizgiyle gösterilen 28 günlük fiyat değişikliğini, gri çizgilerle temsil edilen zincir üzerindeki etkin adreslerdeki 28 günlük değişikliği ile karşılaştırır.

Noktalı yeşil çizginin altından tekrar aktif adres değiştirme bandına hareket eden turuncu çizgi, yükseliş sinyali olarak kabul edilir. Bu durum en son 10 Haziran’da ortaya çıktı ve piyasada geri dönüş olasılığına işaret etti.

Twitter’da popüler bir analist olan Rekt Capital’e göre, Bitcoin hala tüm zamanların en yüksek seviyesini elde etme yolunda.

Şimdilik, belki de grafiklere bakıp Bitcoin’in hangi yolu seçeceği konusunda endişe duymayı bırakmak iyisidir. El Salvador gibi ülkeler BTC’yi yasal para birimi olarak görmeye başladıkça ve daha fazla kişi kripto para birimiyle ilgilendikçe, uzun vadede güçlü kalmaya devam edecektir.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!