featured
btc yatırımcılarının izlemesi gerekenler

Bitcoin yatırımcılarının bu hafta izlemesi gereken 5 faktör

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Bitcoin, yeni haftaya birkaç günün ardından yeşil renkte ve 50 bin doların üzerinde açtı. Peki sırada ne var? İzlenmesi gereken 5 faktör nedir.

Bitcoin fiyat hareketini önümüzdeki günlerde etkileyebilecek beş faktöre birlikte göz atalım.

BTC/USD paritesinin 1 haftalık mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: Tradingview

Dolar düşüşe geçti

Makro piyasalar koronavirüs etrafında şekillenen umut ve acıyla karışık bir tablo sunarken, borsalar bu haftaya yine sakin başladı.

Asya piyasalarında büyük bir olay yaşanmazken, Hindistan’da hız kazanan virüs ve Türkiye’deki ekonomik sıkıntılar endişe yaratıyor.

ABD’nin bu yaz Avrupa’ya turist göndermeye hazırlanması ise yatırımcılar için yeni ekonomik teşvikler oluşturuyor.

Diğer yandan Bitcoin’in makro durumu izlemek için gibi bir eğilimi ise neredeyse bulunmuyor.

Dolar ise Bitcoin için olumlu sinyaller veriyor. Bitcoin fiyatı ile genellikle ters korelasyon gösteren ve geçtiğimiz haftayı 91 puanın altında kapatan ABD Doları Endeksi (DXY), düşmeye devam ediyor.

BTC 53 bin doların üzerinde

Bitcoin spot fiyat hareketi ise hafta başından şaşırtmaya başladı ve bu kez hazırlıksız yakalananlar ayılar oldu.

ilkbitcoin Coinmarketcap ve Tradingview verilerine göre BTC/USD paritesi, geçtiğimiz hafta bu seviyeyi kaybettiğinden beri ilk kez 53 bin doların üzerine yükseldi.

Bitcoin tam da bu seviyede 1 trilyon dolar piyasa değerine ulaştığından dolayı, 53 bin dolar önem taşıyor.

BTC’nin 53 bin dolara ulaşmasıyla birlikte bir saat içerisinde 150 milyon dolar değerinde kısa pozisyon likide edildi.

Yayıncı Preston Pysh, pazar gecesi paylaştığı gönderisinde “Geçici satışlar sona ermiş gibi gözüküyor” diye öngördü.

Zorlukta büyük bir gerileme bekleniyor

Ağ esaslarına gelince, madenciler geçtiğimiz günlerde Çin’de yaşanan ve ağın hash oranının bir gecede çakılmasıyla sonuçlanan güç kesintisini atlatmaya çalışıyor.

Yaşanan sel nedeniyle Çin’in madencilik gücünün büyük bir kısmı devre dışı kaldı ve hash oranı tüm zamanların en yüksek seviyesine kıyasla neredeyse yüzde 25 düşüş gösterdi.

Madenciler bu duruma adapte olmaya çalışırken, madencilik zorluğunda yaşanacak düşüş ile madencilerin daha kârlı bir şekilde faaliyet göstermesine olanak sağlayacak ve ağın güvenliğini korumak için teşvik sunacak.

Beş gün içinde gerçekleşmesi beklenen bu düşüş, BTC/USD paritesinin 13 bin dolardan işlem gördüğü 3 Kasım’dan beri yaşanan en büyük zorluk düşüşü olacak.

Bitcoin’in 7 günlük ortalama hash oranı. Kaynak: Blockchain.com

Piyasaya korku hakim

Kısa ve yüksek kaldıraçlı uzun pozisyonlar ile birlikte mantık dışı piyasa duyarlılığı da sektörden nihayet silinmiş gibi gözüküyor.

Popüler bir gösterge olan Kripto Korku & Hırs Endeksi, yatırımcı duyarlılığını ölçmek için çeşitli faktörler kullanıyor.

Endeks, BTC 65 bin dolara yükseldiğinde 80/100 puana yükselmiş ve satışın yakın olduğunun sinyallerini vermişti.

Göstergenin ibresi, 47 bin dolara gerilemeyle birlikte önce “aşırı korkuya”, daha sonra ise “korkuya” dönerek piyasa duyarlılığının sıfırlandığını ortaya koydu.

Fiyat düşüşü bir umut ışığı olabilir

Ciddi bir duygu değişimi yaşayanlar yalnızca bireysel yatırımcılar değil. Göstergelere göre profesyonel yatırımcıların dengesiz tutumları da piyasadan etkili bir şekilde silindi.

Morgan Creek Digital Kurucu Ortağı Anthony Pompliano’nun cuma günü paylaştığı piyasa bülteninde analist William Clemente, uzun pozisyonların yeniden cazip hale geldiğini söyledi.

Clemente, “Bu düşüş bir umut ışığı olabilir, hırs ve fazla kaldıraç ortadan kalktı” diye belirtti.

“Yatırımcıların büyük çoğunluğu uzun pozisyon aldığında, kısa pozisyon almak kârlı hale geliyor, kısa pozisyonlar ağırlıklı olduğunda da tam tersi geçerli. Bu düşüş ile birlikte fonlama oranları negatife döndü, yani uzun pozisyon almak yeniden kârlı hale geldi. Mevcut boğa piyasasında bu durum daha önce iki kere gerçekleşti ve her ikisi de alım sinyaliydi.”

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!