NFT
Kripto Fonları
Kripto Fonları

Bitcoin ve Kripto fonları 5 hafta sonra yükselişte

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beş hafta boyunca sürekli çıkış görüldükten sonra, Bitcoin alanına kurumsal yatırımlar geri döndü. Bu süreçte ETH gözden düşmeye başladı.

Kurumsal Bitcoin fonlarına 14 milyon dolar geri döndü. Ethereum tabanlı ürünlerse büyük çıkışlar görüyor.

Beş hafta boyunca sürekli çıkış görüldükten sonra, BTC alanına kurumsal yatırımlar geri döndü. Bu süreçte ETH gözden düşmeye başladı.

Kripto yatırım şirketi CoinShares, 24 Ocak’ta yayımlanan haftalık Digital Asset Fund Flows raporunda kurumsal ürünlere giriş yapıldığını açıkladı.

Düşüş sürecinde alımlarını artıran yatırımcılara dikkat çeken rapor, sektöre yeniden giren 14,4 milyon doların, beş hafta içinde ilk kez net pozitif girişe olanak sağladığını belirtti.

Araştırmacılar, girişlerin önemli fiyat zayıflığı döneminde geldiğini bildirerek, yatırımcıların mevcut fiyat seviyelerinde “satın alma fırsatı gördüklerini” savundu.

CoinShares’in kendi BTC fonundan sermaye çıkışı devam ederken 21Shares ve ProShares küçük artışlar kaydetti. Hafta içindeki kurumsal yatırım girişlerinin çoğu 13,8 milyon dolarla Bitcoin’de gerçekleşti. Ethereum’da ise 15,6 milyon dolarlık çıkışla dönemin en büyük gerilemesi yaşandı.

CoinShares yedi haftalık ETH çıkışlarının toplamda 245 milyon dolara ulaştığını belirtti. “Yatırımcılar var olan düşüş sürecinde Bitcoin yerine Ethereum’a odaklandı.”

Analist Willy Woo kurumsal fonların geri dönmeye başladığına dair işaretlerin ortaya çıktığını öne sürdü:

Bununla birlikte, rapora dahil edilen fonlar için yönetilen toplam varlıklar (AUM), 2021 yılının ağustos ayının başından bu yana en düşük seviye olan 51 milyar dolarda. AUM, son birkaç ay içinde dayanak varlıkların düşen değerinden dolayı baskı altında. 25 Ocak’taki son güncellemeye göre 30,6 milyar dolarla dünyanın en büyük fonu Grayscale’de bir değişiklik olmadı, ancak fon yüzde 30 civarında rekor indirimle işlem görüyordu.

Analist ve trader’lar, Bitcoin’in sıçrama yapacağını düşünerek 36.000 dolar civarında piyasaya yeniden girmeyi planlıyor.

Tradingview verilerine göre varlık, pazartesi günü geç saatlerde 33 bin dolara düştü, ancak o zamandan beri yüzde 10’luk getiri ile 36.276 dolara kadar çıktı. Spot piyasa ivmesi bu yönde devam ederse, haftalık kurumsal girişlerin takip etmesi muhtemeldir.

Bitcoin nedir

Bitcoin, Blokzincir teknolojisini kullanan, tamamen dijital bir para birimi, ödeme sistemi ve merkezi olmayan bir mutabakat ağıdır. Sistem üzerinde, kullanıcılar birbirlerine aracı olmadan doğrudan transferler yapabilir. Transferler merkezi olmayan dağınık bir kayıt ve mutabakat sistemine kaydedilir.

Bu kayıt ve mutabakat sistemine Blokzincir (Blockchain) adı verilir. Bitcoin ağı üzerinde transfer edilen değer birimi Bitcoin (BTC) olarak adlandırılır.

Bitcoin, Blokzincir’in şifreli (kriptolu) yapısı nedeniyle kriptopara olarak da tanımlanır. Fiziksel olarak kullanılmaz, tamamen dijital olarak üretilip, eşler arası ağ üzerinden transfer edilir.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!