a
r
r

Bitcoin ve Bankalar Ne Kadar Enerji Harcıyor?

Bitcoin konusunda süregelen ve hep tartışma konusu olan aşırı enerji tüketimi, bankacılık sistemi ile karşılaştırıldı. Galaxy Digital’in yaptığı araştırmaya göre Bitcoin'in yıllık enerji kullanımı 114 TWh iken, bankacılık sektörü her yıl 260 TWh'den fazla tüketiyor. Elon Musk bunun farklı olduğunu söylemiş, birçok kişiyi kripto paradan uzaklaştırmıştı.

Michael Novogratz’ın kripto para birimi şirketi Galaxy Digital, açık kaynaklı erişim sağladığı “Bitcoin’in Enerji Tüketimi Üzerine: Öznel Soruya Niceliksel Bir Yaklaşım” başlıklı bir rapor yayınladı.  Bu raporun sonuçları ise oldukça çarpıcı olması dikkat çekti.

Bankacılık Sistemleri Daha Fazla Enerji Tüketiyor

Michael Novogratz’ın kripto para birimi şirketi Galaxy Digital, açık kaynaklı erişim sağladığı “Bitcoin’in Enerji Tüketimi Üzerine: Öznel Soruya Niceliksel Bir Yaklaşım” başlıklı bir rapor yayınladı.  Bu raporun sonuçları ise oldukça çarpıcı olması dikkat çekti.

Bankacılık Sistemleri Daha Fazla Enerji Tüketiyor

Galaxy Digital’in madencilik tarafının derlediği bilgiler ışığında hazırlanan raporda Bitcoin üretimi sırasında kullanılan madencilik araçları bankacılık sistemi ile karşılaştırıldı. Geleneksel yöntemlerle çalışan bankalar tarafından tüketilen enerji miktarı, mining tarafının kullandığından daha fazla olduğu ortaya çıktı. Raporda, “Bankacılık endüstrisi elektrik tüketim verilerini doğrudan raporlamıyor,” diyor ve Bitcoin nihai çözüm sunarken, perakende ve ticari bankacılık sisteminin birden fazla yerleşim katmanı gerektirdiğini ekliyor. Galaxy’nin bankacılık veri merkezleri, banka şubeleri, ATM’ler ve kart ağının veri merkezleri tarafından enerji kullanımına ilişkin tahminleri göz önüne alındığında, bankacılık sisteminin toplam yıllık enerji tüketiminin dünya çapında 263,72 TWh olduğu tahmin edilmektedir” ifadelerine yer verildi.

Durum Musk’ın Söylediği Gibi Olmayabilir

Galaxy Digital’in yaptığı araştırma ile birlikte geçtiğimiz günlerde Elon Musk’ın yaptığı açıklamanın doğru olmayabileceği ortaya çıkt. BTC üretimi konusunda kullanılan enerji miktarının aslında çok yüksek seviyelerde olmadığı vurgusu yapıldı. Kripto toplulukları tarafından yapılan eleştiride Musk’ın kendi roketlerinde de çevreci enerjiye geçmesi gerektiğinin altı çizildi.

Elon Musk’ın Tesla alım ve satımında  BTC kullanılmasını istememesi ve bunu da enerji tüketimine bağlaması sonucunda kripto parada ciddi düşüşler yaşandı. Bitcon Şubat’tan bu yana ilk kez 43 bin doların altına geriledi.   

Altın Endüstrisi’nde Durum Nedir?

Altın endüstrisinin enerji tüketimini hesaplamak için Galaxy Digital Mining, Dünya Altın Konseyi’nin “Altın ve iklim değişikliği: Mevcut ve gelecekteki etkiler” başlıklı raporunda sektörün toplam sera gazı emisyonları için tahminlerde bulunuldu. Çalışmada tahmin edildiği gibi, altın endüstrisi yılda yaklaşık 240.61 TWh kullanıyor. Galaxy, “Bu tahminler, altın madenlerinde kullanılan lastiklerin enerjisi ve karbon yoğunluğu gibi altın endüstrisinin ikinci dereceden etkileri olan temel enerji kullanımı ve emisyon kaynaklarını hariç tutabilir” dedi.

r
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

r
r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.