featured
bitcoin saklamanın yöntemleri

Bitcoin Saklamanın Yöntemleri

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

İlk defa Bitcoin aldınız ve Bitcoin’inizi kendiniz saklamak istiyorsunuz? Bitcoin’i saklamak için hangi cüzdanları kullanabilirsiniz? Seçtiğiniz cüzdanın güvenliğini sağlamak için neler yapmalısınız?

Bitcoin, Bitcoin blok zincirinde üretilir ve blok zincirinde saklanır. Kullanıcılar Bitcoin’i değil, Bitcoin sahipliğini transfer ederler. Bitcoin blok zincirinde ise Bitcoin’in sahiplik değişiklikleri kayıt altına alınır. Yani Bitcoin, blok zincirinde saklanır ancak Bitcoin’in sahipliğini transfer etmek için kullanılan özel anahtarlar, Bitcoin cüzdanı olarak adlandırılan yazılımlarda saklanır.

Bitcoin cüzdanları beş ana başlık altında sınıflandırılabilir:

  1. Masaüstü Yazılım Cüzdanları
  2. Mobil Cüzdanlar
  3. Donanım Cüzdanları
  4. Çevrimiçi Cüzdanlar
  5. Kağıt Cüzdanlar

Farklı kullanım amaçlarına uygun olarak bu cüzdanlardan herhangi birini ya da birden fazla cüzdanı kullanmayı tercih edebilirsiniz. Ancak hangi cüzdanı tercih ederseniz edin, kullandığınız cüzdanın güvenliğinden sorumlu olduğunuzu unutmamalısınız.

Tercih edeceğiniz cüzdan, Bitcoinlerinizi kontrol etmenizi sağlayan özel anahtarları sakladığı için cüzdanızı veya cüzdana erişiminizi kaybederseniz, Bitcoin’lerinizin kontrolünü de tamamen kaybedebilirsiniz. Bu nedenle bir cüzdan seçmeden önce cüzdanları yakından tanımalısınız.

Masaüstü Yazılım Cüzdanları

Bitcoin adreslerine ait özel anahtarları saklamak ve Bitcoin transfer etmek için kullanılacak ilk Bitcoin cüzdanı ve aynı zamanda Bitcoin madencilik yazılımının ilk versiyonunu 9 Ocak 2009 tarihinde Satoshi Nakamoto tarafından yayınlandı. Bitcoin Core cüzdanı, Bitcoin çekirdek ekibi tarafından geliştirilmeye ve güncellenmeye devam ediliyor. Bitcoin Core cüzdanını indirerek Bitcoin blok zincirinin bir kopyasını bilgisayarınızda saklayabilir ve Bitcoinlerinizi yönetebilirsiniz.

Bitcoin Core, Bitcoin blokzincirinin tamamını bilgisayarınızda saklayabileceğiniz bir Bitcoin cüzdanıdır

Bitcoin blok zincirinin tamamını bilgisayarınıza indirmek istemiyorsanız 3. parti masaüstü cüzdanları kullanabilirsiniz. Bu cüzdanlar, blok zinciri ile sahip olduğunuz adreslerin özel anahtarları arasında bir köprü görevi görürler ve Bitcoin transfer işlemlerinizi blok zincirine aktarmak için aracılık yaparlar.

Mobil Cüzdanlar

Mobil cüzdanlar, özel anahtarlarınızı kullanarak Bitcoin blok zincirinde işlem yapabilmenizi sağlayan akıllı telefon uygulamalarıdır. Bitcoin blok zincirinin tamamı servis sağlayıcısı tarafından senkronize edilir. Mobil cüzdanlar kullanıcıların Bitcoin blok zincirindeki varlıklarını akıllı telefonlarından yönetmelerine aracılık ederler.

Coinomi, iOS ve Android cihazlarınızda kullanabileceğiniz bir mobil kriptopara cüzdanıdır

Donanım Cüzdanları

Donanım cüzdanları, Bitcoin blok zincirinde işlem yapabilmeniz için özel anahtarlarını saklayan taşınabilir cihazlardır. Özel anahtarlarını sürekli internete bağlı olmayan bir cihazda saklamak isteyen kullanıcılar donanım cüzdanlarını kullanabilirler. Donanım cüzdanınızı bilgisayarınıza bağlayarak veya akıllı telefonunuzla eşleştirerek Bitcoin ve diğer kripto paraları transfer edebilirsiniz.

görsel hardware-wallets.de sitesinden alınmıştır

Çevrimiçi Cüzdanlar

Çevrimiçi cüzdanları, özel anahtarınızı sizin için saklayan ve internete girebildiğiniz hemen hemen her cihaz ile blok zincirinde işlem yapabilmenizi sağlayan internet servisleridir. Çevrimiçi cüzdanlar, e-posta adresi ve parolayla giriş, 2 aşamalı doğrulama, SMS ile doğrulama gibi ek güvenlik özellikleri sunarlar. Ancak buna rağmen özel anahtarlarınız şifrelenmiş olsa bile sürekli internete bağlı cihazlarda saklanır.

Kağıt Cüzdanlar

Üzerinde Bitcoin adresi ve bu adrese ait özel anahtarın kare kodunu (QR kodu) barındıran kağıtlardır. Kağıt cüzdanlar, Bitcoin’i çevrimdışı transfer etmek veya Bitcoin ile ödeme almak için tercih edilseler de yanma, yıpranma kaybolma ve benzeri riskler taşıdığından özel anahtar saklamak için güvenli bir yöntem olarak kabul edilmemektedir.

bitaddress.org sitesinde oluşturulmuş kağıt cüzdan

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!