NFT
featured

Bitcoin madencilik firmaları, elindeki Bitcoin’leri satıyor

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Marathon, Hut 8 ve Hive gibi birkaç firma hariç, büyük kripto madenciliği firmalarının çoğu kendi çıkardığı Bitcoin’leri sattı.

Bitcoin (BTC) madencilik havuzu F2Pool’un yöneticisine göre, kripto madenciliği donanım fiyatı, devam eden kripto kışının ortasında düşmeye devam edecek gibi görünüyor.

BTC ağının yüzde 14,3’ünü elinde tutan ve dünyanın en büyük Bitcoin madencilik havuzlarından biri olan F2Pool, salı günü son madencilik sektörü güncellemesini yayımladı.

F2Pool’un Haziran 2022 BTC madenciliği sonuçlarını ele alan rapor, Core Scientific gibi Bitcoin madenciliği şirketlerinin çoğunun yakın zamanda kendi çıkardıkları Bitcoin’lerini sattığını gösterdi.

Kanadalı büyük BTC madencilik şirketi Bitfarms, haziran ayında kredi seçeneğine mecbur kalmamak için 3 bin Bitcoin’ini (tüm BTC hissesinin neredeyse yüzde 50’sine tekabül ediyor) 62 milyon dolara sattı.

F2Pool’un küresel iş geliştirme yöneticisi Lisa Liu, “Halka açık neredeyse 10 endüstriyel madenciyi inceledim ve hepsinin çok dürüst bir şekilde kendi çıkardıkları Bitcoin’lerin satışını yaptıklarını ve bunu açık şekilde söylediklerini gördüm,” dedi. Liu, işletme giderlerini finanse etmek, sermayeyi büyütmek, ayrıca ekipman ve tesis kredisi anlaşmaları kapsamındaki yükümlülükleri azaltmak için bu satışın gerçekleştiğini de sözlerine ekledi.

Yalnızca birkaç halka açık endüstriyel madencinin HODL stratejilerine bağlı kalacaklarını iddia ettiğini söyleyen Liu, Marathon, Hut 8 ve Hive Blockchain Technologies gibi firmaların bunlardan bir kaçı olduğunu belirtti. “Özellikle Hive’ın şaşırtıcı şekilde borcu yok. Borcu olmamakla birlikte, ASIC ve GPU donanımları için ekipman finansmanı da yok,” dedi.

Fiyatlara da değinen Liu, uygulamaya özel entegre devresi (ASIC) ekipman fiyatının son birkaç ayda keskin bir şekilde düşüş gösterdiğini belirtti. Haziran ayı başlarında, üst ve orta seviye ASIC ekipman fiyatının, 10 bin -18 bin dolar seviyesinden yaklaşık yüzde 70 aşağılara düştüğünü bildirdi.

Yazının yazıldığı sıralarda, Bitmain’in amiral gemisi madenci ekipmanı Antminer S19 Pro, Amazon’da ikinci el olarak 4 bin -7 bin dolar aralığında alıcı buluyor. Kullanılmamış sıfır cihaz ise, yaklaşık 11 bin dolar seviyesinden satılıyor.

ASIC fiyatlarının daha da düşmeye devam edeceğini ve bu durumun birçok yeni madencinin madenciliği bırakmasına sebebiyet verebileceğini söyleyen Liu, sözlerine şu cümlelerle devam etti:

“ASIC fiyatlarının şu anki düşüş trendine rağmen, daha da düşeceğini tahmin ediyorum. Ekipman sahipleri, rekabetçi bir fiyat seviyesinde güç ve kapasite seviyesi tutturamazlarsa, geçen yıl trene hızlı şekilde atlayan birçok amatör, muhtemelen trenden atılacaktır.”

Liu, böyle bir durumun “olabilecek en kötü senaryo” olacağını vurguladı.

Bitcoin madencilik geliri, Ekim 2021’deki 74,4 milyon dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyesinden bugüne (dokuz aylık bir süre içinde) yaklaşık yüzde 80 düşüş kaydetti. Kripto fiyatlarındaki keskin düşüş, küresel pandeminin sebep olduğu çip kıtlığından sonra nihayet daha uygun hale gelen grafik işlem birimlerinin fiyatlarının da ciddi şekilde düşmesine neden oldu.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!